Co snídají české ženy?

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Samostatný projekt kulturní/fotožurnalistika.

1) Fotografie snídajících žen

Snímek č. 1: HANIČKA

Barbora Navrátilová

Haničce je pět let a chodí do školky (nerada). Žije se svými rodiči a dvouletým bratrem nedaleko Uherského Hradiště. U stolu se každé ráno schází se svou maminkou a bráškou, tatínek je v té době už v práci. Snídá většinou to, na co má zrovna chuť, v čemž dost často nemá jasno. Maminka před ni obvykle vyskládá veškerý obsah lednice a tiše doufá, že si něco vybere. Haniččina volba nejčastěji padne na nějaký kousek sladkého pečiva nebo zabijačkovou paštiku, kterou vyžaduje zejména o víkendech. Snídani tradičně zapíjí jemným bylinkovým čajem nebo džusíkem, jak říká domácímu jablečnému moštu. V den focení dostala chuť na makový koláček, kterého snědla jen půlku, za což však po snídani vyžadovala satisfakci v podobě karamelových bonbónů. Dala jsem jí je, aby nekřičela.

 

Snímek č. 2: ZUZA

Barbora Navrátilová

Jednadvacetiletá studentka Zuzana si všemi přáteli nechává říkat Zuza. Studuje třetím rokem obor České filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Stejně dlouhou dobu je také zarputilou vegetariánkou a bojovnicí za práva zvířat. Během všedních dní bydlí na vysokoškolské koleji, kde nelegálně chová dvě akvarijní rybičky. Má za to, že snídaně je základ dne a vyznává názor, že zeleného není v jídle nikdy dost, což odráží i podoba její typické snídaně. Každé ráno si mixuje tzv. smoothies, v nichž kombinuje různé druhy ovoce, zeleniny a semínek. Chválí si, že tekutá snídaně zažene hlad i žízeň zároveň.

 

Snímek č. 3: MARCELA

Barbora Navrátilová

Marcela vystudovala krajinné inženýrství, přičemž si vždy zakládala na své nezávislosti a cestovala po celém světě. Zhruba do jejích třicátin se jí pořád všichni vyptávali, kdy už bude mít konečně děti, na což vždy reagovala protočením očí v sloup. Dnes je jí pětatřicet, má manžela a dvě děti, s kterými tráví veškerý čas doma na mateřské dovolené. Z dětí má radost, ale chybí jí cestování a volnost, takže kdykoliv sežene pro děti hlídání, je schopná sama vyrazit třeba na pouť, projít veškeré krkolomné atrakce, na kterých visí hlavou dolů a u toho se nezřízeně smát, až jí tečou slzy. Snídani si nikdy sama nechystá, pouze dojídá nakousnuté jídlo po svých dětech.

 

Snímek č. 4: LÍDA

Barbora Navrátilová

Lída před dvěma lety překročila padesátku, přičemž celý život pracovala za stolem v kanceláři. V začátcích své pracovní kariéry psávala na psacím stroji, ale postupem času si zvykla i na počítač, jen tomu násilnému bouchání do tlačítek klávesnice nikdy neodvykla. Nedávno si chtěla zkusit obléct starší kostýmek, ale zjistila, že se do něj nevejde, což ji pěkně naštvalo. Zařekla se, že se dá na dietu a do léta něco shodí. Během focení projektu byla na dietě již třetí den, a tak měla k snídani jen plátek celozrnného chleba s nízkotučným sýrem a pár kousků zeleniny. Během snídaně mluvila o tom, že se na to asi vykašle.

 

Snímek č. 5: ANEŽKA

Barbora Navrátilová

Anežka je ve věku, kdy už sama přesně neví, kolik má vlastně let, ale její občanský průkaz říká, že do stovky jí jich zbývá už jen necelých sedm. Ve svém požehnaném věku Anežka váží pouhých 39 kilogramů a ve vesnici, ve které žije, se o ní mluví jako o takovém malém unikátu. Sama vždy říkává, že člověk se má vydatně nasnídat, střídmě obědvat a večeři přenechat svému nepříteli. Ona však očividně nepřátelům přenechává většinu nutného denního příjmu potravy, což dohání velkými hrnky silně slazeného turka. Pokud na ni nikdo nedává pozor, uvaří si jich klidně i sedm denně, přičemž do každého nasype tři vrchovaté lžíce cukru. Příbuzní ji za to hubují, a tak hrnky s kávou schovává za kanape v obýváku, kde se pravidelně hromadí. Pokud snídá, jde většinou o sladké buchty nebo koblihy. A kávu, samozřejmě.

 

2) Fotografie kompletních snídaní

Snímky č. 6 – 10

Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová

Fotografie zařazené do této kategorie zobrazují snídaně všech pěti účastnic projektu. Veškeré snímky jsou pořízeny kolmo shora tak, aby byly zachyceny všechny komponenty snídaně a byla jim dána stejná důležitost. Hlavním cílem byla celková ostrost fotografií a přehledné zobrazení všech částí pokrmu kvůli snazší dokumentaci snídaňových zvyklostí jednotlivých žen.

 

3) Fotografie detailu snídaní

Snímky č. 11 – 15

Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová   Barbora Navrátilová

Při fotografování detailů jednotlivých pokrmů byl vždy vybrán jeden hlavní snídaňový komponent, jemuž byla věnována pozornost, a jenž byl většinou zachycen pomocí funkce makro. Na těchto fotografiích bylo pohybem clony docíleno rozostření pozadí, aby vynikla přední část fotografie s pokrmem. Byly zde využity zásady fotografování a poznatky z oblasti foodstylingu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace