po., 10. květen 2010 18:33

Být studentem se vyplatí

Nikola Segsulková
Závěrečný, samostatný projekt Nikoly Segsulkové

Být studentem se vyplatí

Studentský život s sebou přináší spoustu výhod. A studenti je s chutí využívají. Pro mnohé studenty a zvláště jejich rodiče bývá každý semestr na vysoké škole finanční zátěží. Díky výhodám, které současný systém nabízí studentům, ušetří jejich rodiče i několik tisíc korun za rok. Status studenta umožňuje mladým lidem levněji cestovat, ať už se jedné o vlak, autobus či vlak; stavovat se v menze, fastfoodech i nejrůznějších restauracích a hospodách; nakupovat, knížky, učebnice, oblečení, sportovní vybavení a další; užívat si zábavy, kina, divadla, festivaly.

Stát tyto výhody a slevy nijak nenařizuje, nereguluje, ani zákonem nejsou zakotveny. Záleží jen na samotných firmách a institucích, jestli a v jaké míře slevy studentům poskytují. Ty nabízí výhody studujícím dobrovolně, jelikož si tak „pěstují“ základnu svých budoucích potencionálních zákazníků. Výjimku představují slevy poskytované ve veřejné vnitrostátní dopravě. V těchto případech jsou slevy na jízdném nařízené státem v podobě každoročně aktualizovaného Výměru Ministerstva financí, ve které je obsažena regulace cen jízdného.

Jednou z nejvyužívanějších studentských slev je právě zvýhodněné jízdné. Ať už se jedná o městskou hromadnou dopravu nebo dálkové spoje autobusem či vlakem. Většina dopravců se shoduje na tom, že část cestujících však těchto slev zneužívají. Například i tím, že se jim často podaří předložit prošlou průkazku nebo využívají statusu studenta k levnějšímu jízdnému a přitom školu vůbec nenavštěvují.

Vysokoškoláky řadí České dráhy do skupiny zvláštního jízdného pro žáky od patnácti do šestadvaceti let. V rámci této skupiny mají studenti nárok na pětačtyřiceti procentní slevu na jízdném, levnější zpáteční jízdenky, levnější týdenní a pololetní jízdenky. Tyto slevy platí ve všech vlacích ve druhé třídě. „Kdyby neexistoval žákovský průkaz, vůbec nevím, jak bych se do Olomouce dopravovala, vlaky i autobusy jsou předražené,“ říká studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Monika Zebischová, která dojíždí až od Karlových Varů. Nárok na žákovské jízdné mají vysokoškoláci do šestadvaceti let, kteří jsou zapsáni v prezenční formě studia. České dráhy vydají žákovský průkaz ihned poté, co studium žadatele potvrdí razítkem také studijní oddělení příslušné fakulty. Studenti vysokých škol mohou využívat výhod žákovského jízdného od 1. září do 31. října daného akademického roku. Slevu však nemohou uplatnit během prázdnin v červenci a srpnu. Slevu také nelze uplatnit k cestování po celé České republice. Je určena výhradně k dopravě ze stanice nejbližší trvalému bydlišti studenta do stanice nejbližší sídlu školy nebo místu internátu/koleje a naopak. „Kdybych neměla k dispozici tuto slevu, hledala bych nějaké jiné způsoby dopravy, které by nabízely výhody pro studenty. Jinak bych asi domů jezdila velmi zřídka,“ vyjádřila se k slevám na jízdné studentka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Klára Kozelková. Mnoho studentů si i přes žákovskou slevu stěžuje na vysoké ceny jízdného. „Myslím, že vzhledem ke stavu naší ekonomiky, jsou slevy v oblasti dopravy dostačující,“ oponuje Kozelková.

Nejen pro studenty je další možností jak ušetřit za vlak pořízení In-karty, přináší celou řadu slev a výhod nejen pro cestování vlakem. Jedná se o zákaznickou kartu českých drah, se kterou je možné výrazně levněji cestovat nejen po území České republiky, ale také v zahraničí.

Studentský průkaz je platný nejen v železniční dopravě, ale také ve veřejné autobusové linkové dopravě. Zde se slevy na jízdném pohybují kolem pětadvaceti procent, což stanoví již výše zmíněná Výměra Ministerstva financí ČR. Díky logu věrnostního zákaznického programu ČD Bonus na každé In-kartě mohou cestující čerpat slevy také u smluvních partnerů ČD (některé časopisy, obchody, restaurace, divadla,muzea, ubytovací zařízení) a také mohou získat bonusové peníze do elektronické peněženky.

Dopravní podniky rovněž podle aktuální Výměry Ministerstva financí ČR upravují své tarify pro zvýhodnění jízdného. Studentům vedle levnějších časových či zónových jízdenek nabízí i průkazky, studenty slangově pojmenované tramvajenky, lítačky nebo šalinkarty. Tyto průkazy MHD si může student pořídit do šestadvaceti let. „Slevy na jízdném v MHD jsou využívány drtivou většinou studentů. Ti pak představují významnou část našich zákazníků,“ říká vedoucí přepravně-tarifního odboru Dopravního podniku města Olomouce Roman Tříska.

Studenty si hýčkají i bankovní ústavy. Studenti totiž představují pro banky perspektivní zákazníky do budoucna. Banky se snaží získat mladé klienty a pak dělat vše pro to, aby byli spokojeni a po ukončení studia tak zůstali věrnými klienty. Studentské účty tak nabízí stále více bank. Studentům poskytují zdarma většinu služeb, které jsou na běžných účtech zpoplatněny. Jedná se především o poplatek za vedení účtu, za vedení platební karty, neplatí ve většině ani elektronické bankovnictví. Nebo například při výběru z bankomatu studující klienti ČSOB, Česká spořitelna či UniCredit Bank neplatí žádné poplatky. Komerční banka či bank nabízejí jeden, respektive první tři výběry bezplatně. Poté studenti za výběr platí až pětatřicet korun. Tady má největší výhodu Česká spořitelna, která má na území České republiky více než jedenáct set bankomatů. ČSOB a Komerční banka mají přibližně polovinu. Každoročně však banky své nabídky mění. Předhánějí se tak, kdo nabídne studentům více výhod.

Banky si rozhodně na nedostatek klientů z řad studentů nemohou stěžovat. Každoročně narůstá počet studentů, kteří mají o zřízení studentského konta zájem. Za hlavní bankovní ústavy, které tato konta poskytují, jsou považovány Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB. U studujících ale také roste obliba výhod u UniCredit Bank a mBank.

V tabulce přehled základních studentských výhod:

Normal 0 21

 

Česká spořitelna

Komerční banka

ČSOB

UniCredit Bank

mBank

název konta

Student +

G2

Studentské konto Plus

Studentské Konto

mKonto

založení a vedení účtu

zdarma

zdarma

zdarma

zdarma

zdarma

platební karty

Visa či MasterCard zdarma či 199 Kč

Maestro zdarma

Visa zdarma

Visa elektron nebo Maestro ve zvýhodněném balíčku za 19 Kč/měsíc

Visa zdarma

výběr z vlastních bankomatů

zdarma

1 výběr měsíčně zdarma pak 5 Kč

zdarma

zdarma

nemá bankomaty

výběr z ostatních bankomatů

25 Kč + 0,5 % z částky

35 Kč

30 Kč

1 výběr zdarma

první tři v měsíci zdarma pak 35 Kč

výpisy z účtu

poštou i elektronicky

elektronicky, poštou za 20 Kč/měsíc

elektronicky a čtvrtletně poštou

elektronicky a čtvrtletně poštou ve zvýhodněném balíčku za 19 Kč/měsíc

elektronickya poštou za 30Kč/měsíc

elektronické bankovnictví

zdarma

zdarma

zdarma

v balíčku za 19Kč

zdarma

max. výše kontokorentu

25 000 Kč

20 000 Kč

20 000 Kč

10 000 Kč

není k dispozici



Studentská konta banky podporují nejen výhodnými poplatky, ale také soutěžemi, slevovými kartami, které ke kontům vydávají, popřípadě dárky. Například Komerční banka a Česká spořitelna nabízejí jednou ročně příspěvek dvě stě korun na studentský průkaz ISIC. Komerční banka však tento příspěvek zahrnula až do nadstandardního balíčku, za který musí student platit měsíčně dvacet korun.

Před několika lety banky studentům nabízely navíc každoroční prémii. Například komerční banka jim vyplácela každoročně před Vánoci tři sta třiatřicet korun. Dnes už je ale jen součástí nadstandardního balíčku a podmínkou je, že student musí každý měsíc alespoň jednou zaplatit u obchodníka kartou. Také Česká spořitelna nabízela až do roku 2001 studujícím navíc čtyři sta korun ročně. A studenti, kteří odpromovali s červeným diplomem od ní mohli získat odměnu ve výši deset tisíc korun. Česká spořitelna však odmítala tyto prémie vyplácet s odvoláním na to, že je slibovala jen v letáku, ale ve smlouvě uvedeny nebyly. U České spořitelny přitom nárokovalo prémii až patnáct set studentů. Díky mediální kampani jim nakonec slíbené prémie vyplatila.

Zmenšit výdaje může studentům pomoci některá z mezinárodních slevových karet. Nejužívanější z nich je studentský průkaz ISIC, který v České republice vlastní téměř osmdesát procent studentů. Oficiálním vydavatelem těchto identifikačních karet je společnost GTS Alive, která vydává také karty ITIC a ALIVE/IYTC.

ISIC (International student identity card) je jediným mezinárodně uznávaným identifikačním průkazem studenta. Na většině vysokých školách si jej studující vyřizují při nástupu do prvního ročníku. Prostřednictvím škol si jej student může zakoupit za dvě stě korun namísto obvyklých tři sta korun. Platnost ISICa si může prodloužit zakoupením revalidační známky. Pokud průkaz nemá platnou licenci, GTS Alive ho automaticky vyřazuje z národní databáze platných průkazů ISIC.

Karta ITIC (International Teacher Identity Card) poskytuje výhody a slevy pro učitele všech typů škol, kteří učí minimálně patnáct hodin týdně. Tento průkaz představuje jediný mezinárodně uznávaný doklad pro učitele. ITIC platí po dobu šestnácti měsíců a učitelé za ni zaplatí tři sta korun. Pro učitele platí většina slev jako pro studenty.
Nestudenti do šestadvaceti let si mohou pořídit kartu ALIVE (International Youth Travel Card). Zájemci opět zaplatí tři sta korun poplatek a karta platí po dobu dvanácti měsíců. ALIVE nabízí stejně jako ISIC slevy na dvaačtyřiceti tisících místech ve světě a devatenácti set místech v ČR.

Mezi další mezinárodní karty, které pomáhají ušetřit studentovu peněženku, patří karty EURO 26, IYHF a Karta X plus. Karta mládeže EURO 26 je mezinárodní identifikačním průkaz pro mladé. Mohou ji získat všichni mladí lidé ve věku od deseti do třiceti let, tedy nejen studenti. Její pořízení přijde na dvě stě korun a platí po dobu jednoho roku. EURO 26 nabízí celkem přes sto tisíc slev v pětatřiceti evropských zemích. „Dvě naše studentské karty mládeže EURO 26 pak fungují díky slovíčku „Student“ i mimo Evropu, zpravidla všude tam, kde jsou poskytovány studentské slevy,“ uvedl Marek Kráčmar ze Sdružení karty mládeže, které je českým vydavatelem průkazu. V ČR ji pak můžou vlastníci využít až na dvanácti set místech. Díky této kartě ušetří při cestování, kulturním i sportovním vyžití, stravování, ubytování i v obchodech. Na vybraných místech mohou majitelé tohoto průkazu uplatnit slevu nejčastěji v rozmezí dvacet až padesát procent U společnosti GENERALI si mohou majitelé EURA 26 sjednat výhodné celoroční pojištění pro celý svět a také mohou využít celoevropský informační servis na portále www.euro26.org.

Cestujícím studentům, kteří bývají ubytováni v hostelech a mládežnických ubytovnách, se vyplatí pořízení karty IYHF (International Youth Hostel Federation). Studenti do pětadvaceti let zaplatí za její opatření sto padesát korun, starší pak zaplatí dvě stě padesát korun. Karta nabízí zlevněné ubytování téměř ve čtyřech a půl tisících ubytovnách a hostelů po celém světě.

V některých státech se díky IYHF dostanou výhodněji její vlastníci i do kulturních a historických objektů nebo jim jsou poskytnuty slevy v dopravě.

Karta X plus je privátní předplacená telefonní karta pro výhodné volání z libovolného telefonu ze zahraničí, do zahraničí i v rámci České Republiky. Díky kartě mohou její majitelé volat odkudkoliv a i ze zahraničí volají s pomocí českého operátora. Stejně tak se mohou připojit k Internetu, ať jsou kdekoli.

Akce na slevy vyhlašují i provozovatelé kin. Zejména dva hlavní provozovatelé multikin v České republice, Cinestar a Palace Cinemas.

Palace Cinemas vlastní multikina v Praze a v Brně, patří také k největším provozovatelům kin nejen v ČR, ale i na Slovensku a v Maďarsku. Stálá cena vstupenek je 149 Kč, ale probíhají zde i akce, kdy jeden den v týdnu stojí vstupenka pro všechny 109 Kč a další den v týdnu ji za stejnou cenu koupí jen studenti. Studenti vysokých škol, neboli držitelé ISIC karty mohou na slevu uplatňovat nárok kdykoliv po předložení uvedené karty. Palace Cinemas také poskytuje k zakoupení Palace movie Card, která umožňuje slevy na vstupenky a podle provozovatele budou v budoucnu výhody rozšířeny.

Cinestar v České republice provozuje multikina od roku 2001. Síť multikin je v jedenácti městech, například v Olomouci, Ostravě, Hradci Králové a samozřejmě také v Praze. V současné době nabízí nákup vstupenek se slevou pouze majitelům tarifu O2 Extra, kteří si mohou vstupenky pořídit za 89 Kč. Stejně jako v případě Palace Cinemas slevu na každou vstupenku mohou kdykoliv uplatnit pouze majitelé ISIC karty.

Proč provozovatelé kin vůbec slevy poskytují? V současné době jsou kina natolik oblíbená, že by je diváci jistě navštěvovali i bez slev. To, že jsou slevy poskytované většinou jen studentům jistě náhoda není. Je obecně známé, že filmy jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi, ti starší si častěji „počkají“, až bude film uváděn v televizi. Proto se provozovatelé zaměřují právě na mladé. Poskytováním slev se je snaží „donutit“, aby kino navštěvovali co nejčastěji a vytvořili si tak jakýsi návyk. Až dospějí a pořídí si rodiny, budou svůj návyk uplatňovat i na svých dětech a tak to půjde stále dál...

Jak už bylo řečeno výše, studenti mají možnost čerpat mnoho výhod a slev. Většina studentů si již své studium bez nich ani neumí představit. Někteří dokonce přiznávají, že bez nejrůznějších studentských výhod, zejména těch poskytovaných v oblasti ubytování, stravování a dopravy, by pro ně studium na univerzitě bylo velmi finančně náročné, pro některé i dokonce nemožné.

ISICa vlastní už většina vysokoškoláků

Až osmdesát procent vysokoškoláků užívá ke své identifikaci právě průkaz ISIC. Zájem studentů o tuto kartu neustále roste. V loňském roce bylo v České republice vydáno přes čtvrt milionu těchto karet. Společnost GTS Alive, jediný oficiální vydavatel těchto mezinárodních identifikačních průkazů, tedy zaznamenala vloni rekordní prodejní výsledek.
„Počet vydaných průkazů dokazuje, že ISIC si znovu upevnil své místo v peněženkách studentů, kterým každodenně přináší nepřeberné množství výhod. Stejně tak nás ale zavazuje a motivuje v rozvoji karet ISIC dále pokračovat, studentům nabízet nové možnosti jejich využití a ve spolupráci s partnery přinášet ještě zajímavější výhody,“ říká národní manažer ISIC Tomáš Vyskočil.

Česká republika byla v roce 2009 vyhlášena jako země s nejpropracovanějším servisem pro držitele tohoto průkazu.. Porazila tak opět zbylých sto třiadvacet členských zemí, ve které je ISIC vydáván. Již pošesté zvítězili čeští studenti v hodnocení, které se zaměřuje na to, kolik mají k dispozici nejrůznějších slev a výhod a jak je dokáží využít.

„Jsem velmi pyšný na skutečnost, že český ISIC team neustále pokračuje v tvrdé práci ve prospěch českých studentů,“ uvedl Matt East, ředitel GTS ALIVE s.r.o. „Toto ocenění je pro nás důkazem uznáním a zároveň výzvou do budoucna. I nadále musíme a budeme intenzivně pracovat na rozšiřování a zkvalitňování sítě benefitů pro české studenty a zároveň budeme hledat nové cesty, jak atraktivitu těchto benefitů neustále zvyšovat tak, aby si studenti s kartou ISIC mohli po dobu studia čím dál více (a levněji) užívat,“ dodal East.

Mezinárodní slevové karty jsou pro studenty jedním z nejrozšířenějších způsobů, jak ušetřit. Čeští studenti mohou díky ISICu využívat až přes dva tisíce slev. Ty mohou studující uplatnit například v oblasti cestování (letenky, autobusové i vlakové jízdenky), ubytování (hotely, kempy, ubytovny), stravování (McDonald´s, pizzerie, restaurace, kavárny i bary a hospody). Ušetřit mohou také na vstupenkách do kin, muzeí, galerií, zámků nebo pro vstup na různé letní festivaly, ale i řadu dalších divadelních, filmových a hudebních akcí. Levnější jsou díky ISICu i permanentky v různých sportovních zařízeních a lyžařských areálech. Studující využívají také tyto slevy při nákupu knih, učebnic, sportovního vybavení a dalších. Řada novin a časopisů nabízejí zvýhodněné předplatné právě pro držitele tohoto průkazu. Od loňského roku si navíc majitelé karet mohou vyřídit výhodné cestovní pojištění společnosti UNIQA zájezdy on-line na studentském portálu www.chytrepalice.cz.

Studentský průkaz ISIC mohou uplatnit nejen v rámci České republiky, ale dnes již taky v dalších sto třiadvaceti zemích. V zahraničí mohou využít studující až dvaačtyřiceti tisíc benefitů. Na řadě míst v zahraničí jsou vstupy pro držitele ISICa zadarmo.

Stále více studentů si uvědomuje, že díky ISICu uleví svým peněženkám, a to nejen u nás, ale také za hranicemi České republiky.

Mají status studenta, do školy však nechodí

Ne všichni studenti se hlásí na vysokou s tím, že chtějí zvolený obor vystudovat a získat tak titul. Některým se prostě jen nechce pracovat. Jiní chtějí získat status studenta, s ním totiž pro ně přichází řada výhod. Tito studenti/nestudenti se přihlásí na univerzitu, na kterou se dostanou bez přijímaček, a mají zase na rok vystaráno. Takto mohou „studovat“ až do věku šestadvaceti let. Nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, odvádět plnou daň a mohou s klidem využívat všechny studentské výhody a slevy, které jsou vysokoškolákům nabízeny. Vysokou školu studují jen formálně, protože jim to přináší levné ubytování, jídlo v menze, slevu na vlak a autobus, přístup k vybavení školy. A tak zatímco většina studujících hořekuje nad rozvrhem, úkoly, zkouškami, státnicemi apod., tito „studenti“ chodí do práce, vydělávají si a ani nemají v plánu školu dokončit. Stačí jim zapsat se ke studiu a minimálně rok si mohou užívat všech studentských výhod. Škola jim ale nic neříká, většina z nich se v ní neukáže po celý rok. Místo studia si rozjíždí svůj soukromý byznys.
Vysoké školy se ale proti tomuto systému začaly bránit. Například pražská VŠE se už na přelomu roku 2000 a 2001 rozhodla zabránit těmto lidem ve zneužívání studentských slev. VŠE zavedla opatření, podle něhož mají studenti nárok na kolej pouze na určitý počet semestrů podle druhu studia. Tímto opatřením zamezila, aby na koleji bydleli „věční studenti“, kteří kolej berou jen jako nejlevnější místo k přespání. Univerzity však vlastně na těchto (ne)studentech neprodělávají. Školy na ně dostávají stejné příspěvky jako na řádně studující a přitom s nimi mají méně práce. Univerzity přijdou o peníze získané za absolventy, jelikož tito studenti nikdy nedostudují. Částka přidělovaná podle počtu absolventů je však dosti nízká. Možným řešením by mohlo být, kdyby vysoké školy byly primárně financované ne podle počtů přijatých studentů, ale podle skutečných výstupu, tedy podle počtů absolventů. Na druhou stranu by tato situace mohla vést ke snížení úrovně vzdělávání na univerzitách, protože ty by snažily rozdat o to více titulů.

Zneužívání studia je zátěží také pro stát. Každé nedokončené studium znamená pro stát vyhozené peníze. Takoví studenti/nestudenti pak stojí stát a daňové poplatníky stovky tisíc ročně. Nelze se tedy ani divit, že ODS při prosazování zavedení školného na veřejných vysokých školách argumentuje tím, že zavedením školného vzroste kvalita školství a studenti budou přistupovat ke studiu zodpovědněji. ODS tak poukazuje na nezodpovědnost některých studentů. Nabízí se zde ale otázka, zda zavedení školného nepoškodí spíše poctivé studenty z nemajetných rodin. Na univerzitách totiž studují především ti, kteří se skutečně snaží zvolený obor absolvovat. Vhodnějším řešením by tedy možná bylo zaměřit se na ty studenty, kteří se poflakují po různých univerzitách a zneužívají všech výhod, které jim současný systém umožňuje. Určitě existuje způsob, jak kontrolovat, zda si studenti průběžně plní své povinnosti, zda chodí na přednášky a plní zápočty a zkoušky.

Největší zájem mají studenti o Českou spořitelnu

Stále více bank se snaží nalákat studenty, aby si právě u nich zřídili své studentské konto. Největší úspěch u studentských klientů má stále Česká spořitelna. Stejně jako ostatní bankovní ústavy nabízí studujícím řadu výhod.
Na otázky týkající se studentských účtů odpovídala Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny.

V čem spočívají hlavní výhody studentského účtu, který nabízí Vaše banka?
„Děti a studenti pro nás představují velký potenciál a my se jejich požadavkům a požadavkům jejich rodičů snažíme co nejvíce přizpůsobit. Proto nabízíme produkty, které s nimi „rostou“ už od dětského účtu, po studentské konto až k Osobnímu účtu ČS. Nesmírnou výhodou je možnost ponechání si stejného bankovního účtu se shodným číslem po celý život. Naprostá většina studentů zůstává klienty České spořitelny i po ukončení studia.“

Proč by si měli studenti zřizovat studentský účet? V čem je výhodnější? Nejsou studentské účty jen levnější variantou běžných účtů?
„Studentům denního studia ve věku 15 až 30 let nabízíme Osobní účet ČS Student. Jeho hlavní výhodou je variabilita: student si svobodně vybere jen ty produkty, které chce užívat a jejich nastavení může libovolně měnit. Osobní účet České spořitelny Student nabízí 13 volitelných služeb v produktech Standard, Plus a Speciál. Benefitem pro studenty vlastnící Osobní účet ČS je mimo jiné příspěvek na vedení ISIC karty ve výši 200 Kč. Výhodou je ale také skutečnost, že s Osobním účtem získává zdarma: 3 produkty nabídky Standard podle vlastní volby; vedení sporožirového účtu; vyhotovení měsíčního papírového nebo elektronického výpisu; zřízení a vedení vkladového účtu a zřízení trvalých příkazů/souhlasů s inkasem. O podrobnějších nabídkách jednotlivých produktů více na www.ceskasporitelna.cz“.

Jak se liší studující klient od běžného klienta?
„Ke všem našim klientům přistupujeme individuálně. Studenty však považujeme za specifickou skupinu, ve které vidíme velký potenciál, a proto jim poskytujeme celou řadu výhod, které jsou zmíněny v odpovědích na předchozí i následující otázky.“

Poskytujete studujícím také možnost úvěru?
„Ano, jedná se o kontokorent a chytrou kartu české spořitelny. Kontokorent se sjednává jako volitelná služba k Osobnímu účtu České spořitelny Student. Poskytujeme ho na základě potvrzení o studiu; ručitele ani potvrzení o příjmu nevyžadujeme. Studenti 1. ročníku VOŠ a VŠ můžou získat až 10 000 Kč, od 2. ročníku 25 000 Kč. Úroková sazba je 18,90 % p.a. Kontokorent pro studenty poskytujeme bez zajištění (bez ručitele). Otevření i měsíční správa jsou zdarma. Chytrá karta České spořitelny je karta kreditního typu, určena zejména na nákupy. Studenti 1. ročníku VŠ/VOŠ mají k dispozici úvěrový rámec až 10 000 Kč, od  2. a vyššího ročníku VŠ/VOŠ mohou využívat Chytrou kartu s limitem až 25 000 Kč.“

Nabízíte studentům půjčky na studium? Pokud ano, jaké jsou podmínky a kritéria posuzování? Kdo může případně dostat půjčku na studium?
„Pro studenty vysokých škol, vyšších odborných škol a studenty MBA programu s trvalým pobytem v ČR, poskytujeme studentský hotovostní úvěr. Díky němu umožňujeme studentům půjčit si větší množství finančních prostředků, které mohou využít například na úhradu nákladů spojených se studiem či studijním pobytem v zahraničí. Úvěr lze sjednat do výše 300 000 Kč a je splatný od jednoho roku do deseti let. Splácení je pravidelnou měsíční splátkou. Po dobu studia může student splácení úvěru odložit a platit pouze úroky. Všichni studenti mají sjednání úvěru zdarma, k úvěru poskytujeme zvýhodněnou úrokovou sazbu pro všechny žadatele. Poplatek za vedení úvěrového účtu činí 49 Kč měsíčně. Po dobu studia, lze splácet sníženou splátku. Úroková sazba na hotovostní úvěry pro studenty ve výši 8,90 %.“

Může si student dálkového studia zažádat stejně jako student prezenčního studia o studentské konto ve Vaší bance? Mají vůbec tito studenti nárok na některé z výhod, které poskytujete studentům?
„Studentské účty poskytujeme pouze studentům prezenčního (řádného denního) studia na střední (včetně odborných učilišť), vyšší odborné, jazykové nebo vysoké škole v ČR nebo zahraničí.“
Může si u Vás založit studentské konto student, který je starší 26 let?
„Ano, studentské účty poskytujeme studentům ve věku 15 až 30 let.“

Jak a na co lákáte studenty, aby si svůj studentský účet uzavřeli právě ve Vaší bance?
„V současné době nemáme žádné speciální marketingové akce. Studenti pro nás představují velký potenciál, a proto se vždy snažíme vyhovět jejich potřebám. Věříme, že naše nabídka je pro ně zajímavá. I proto máme v současnosti více než 180 tisíc studentských účtů. Pro studenty pořádáme/iniciujeme také řadu projektů. Pro středoškolské studenty od 15 do 20 let je to projekt MoneyMánie), ve kterém se snažíme zábavnou a interaktivní formou zvyšovat znalost mladých v oblasti financí. Informace jsou obecné, nepropagují produkty ČS a uživatelé zde najdou pravidelné soutěže o ceny, na stránkách dále najdou on-line kvizy, diskuze a aktuality. Spolupracujeme s vysokými školami a podporujeme studentské a vzdělávací činnosti. Naši odborníci se účastní přednášek, workshopů a konferencí. Podporujeme rovněž sportovní (Kolo pro život, Středoškolský atletický pohár) a hudební projekty (Rock for People, Colours of Ostrava, České hrady.cz). Pro vysokoškolské studenty od 19 do 26 let pořádáme vzdělávací semináře, např. série vzdělávacích seminářů zaměřených na rozvoj měkkých dovedností (prezentační dovednosti, komunikační techniky, řízení projektů atd.), které jsou určeny studentům denního studia všech typů vysokých škol. Podporujeme rovněž tzv. nízkoprahové kluby. Jde o zařízení nabízející volnočasové aktivity pro děti a mladé lidi, kteří by se jinak kvůli svému sociálnímu zařazení k podobným činnostem možná nedostali. Zároveň umožňují účastníkům svěřit se a řešit své nejrůznější problémy přímo na místě za pomoci odborníků.“

Co se stane s účtem/úvěrem studenta po ukončení jeho studia? Znamená to pro něj nějakou změnu? Pokud ano, jakou?
„Naprostá většina studentů zůstává i po skončení studia u České spořitelny. Důležitý je fakt, že se nemění číslo účtu, naopak jim zůstává to, které s námi mají od začátku. Studentům - středoškolákům i vysokoškolákům - nabízíme přechod ze studentského konta na dospělé při zachování jeho výhod (např. vedení účtu zdarma, platební karty, internetového bankovnictví) po dobu až 1 roku. Při nástupu do první práce se snažíme vyřešit jejich potřeby v oblasti každodenních transakcí – měsíční platby, spoření i půjčování.“

Plánujete v blízké budoucnosti nějaké další výhody pro studující?
„V současné chvíli nepřipravujeme pro studenty žádné nové výhody. Vždy se však snažíme vyhovět požadavkům našich klientů, takže až bude tato otázka aktuální, určitě na ní zareagujeme a studentům nabídneme nové produkty a slevy, které by odpovídaly jejich představám. Nicméně hodláme určitě pokračovat ve všech projektech a i nadále hodláme podporovat studenty nejen v jejich studiu, ale i v následném životě.

Zobrazeno 5549 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39
Pro psaní komentářů se přihlaste