Když se inkluze nepodaří aneb první školní den na speciální škole

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay
Vystrašená a s lehkou nechutí se Gábinka chystá na svůj první školní den v nové škole. Nechuť v ní i její mamince zanechala předchozí zkušenost s inkluzí na běžné základní škole, kde se o úspěchu, nebo neúspěchu projektu rozhodlo během jediného týdne. Gábinka si dává na záda svou růžovo-zelenou aktovku a spíše lajdavým krokem a s hlasitým "nee" jde k autu.

Před školou opatrně vystupuje z auta a jde směrem ke škole. Cestou potkává celá rodina Mahulenu Bočanovou, jejíž dcera školu navštěvuje již několik let. Všichni ji poslušně pozdravíme a stále se blížíme k cíli, ve formě zelených vrat, které vedou do areálu školy. U hlavního vchodu už na nás čeká samotný ředitel školy Jakub Dvořák, který nás vřelým přijetím přivítá mezi ostatní rodiny. Gábinka je zatím v klidu a nemá strach z nového prostředí, ačkoliv je tišší než obvykle.

 Na svůj úplně první školní den se Gábinka těšila. Věděla, že bude do třídy chodit s kamarády ze školky a tak se nemohla dočkat až je po prázdninách znovu uvidí. Děti ji přijaly mezi sebe a nehledaly na sobě rozdíly. Učitelé už ale z tak kontroverzího nápadu, jako je inkluze, nadšení nebyli.

Gábinčina nová třída je v prvním patře, postupně se tam tedy odebírají jak žáci, tak i rodiče. Cestou po schodech narazí každý návštěvník na fotografie vybraných žáků s různými hvězdami českého showbyznysu.

Nová třída má vše, co si dítě může přát. V jakési předsíni jsou hračky a především také individuální měsíční plán, jak by každé dítě mělo pokročit a co by mělo ovládat. Každé dítě má tedy nastavený plán podle svých potřeb. Například Gábinka má za cíl naučit se do konce měsíce psát číslici 1. 

 

Znovu a (snad) lépe

Ve třídě jsou lavice uspořádané do kruhu tak, aby na sebe všechny děti hezky viděly. Zároveň je na každé lavici jmenovka a připravené pracovní pomůcky. Gábinka s menší navigací od asistentky usedá vedle své nové a jediné dívčí spolužačky Emmy. Podle výrazu soudě není stále úplně nadšená, že po prázdninách musí opět do školy, ovšem poslušně sedí na místě a poslouchá, co ji nová paní učitelka a asistentka říkají.

Po krátkém úvodu do průběhu školního roku, první školní den pro děti končí. Gábinka běží do náruče své maminky, objímá ji a říká „pojedeme domů“. Když maminka souhlasí, urychleně si sundává brýle a vychází ze třídy. Po schodech opět potkává fotografie dětí se známými osobnostmi a pomalu se blížíme k vchodovým dveřím.

Na běžnou základní školu chodila každý den s brekem a očividně nerada, tak snad to tady bude jiné…

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace