Medailon Květoslavy Bartoňové

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Květoslav Bartoňová
Květoslav Bartoňová Zdroj: Jan Kvapil
Květoslava Bartoňová, roz. Axmanová se narodila v Olomouci 7. března 1928.

Nejdříve rodina Axmanových žila v olomoucké části Řepčín. Když byly Květoslavě čtyři roky, přestěhovali se do olomoucké části Neředín, kde si rodina postavila dům. Tam prožila Květoslava dětství se svou o dva roky mladší sestrou a žije zde dodnes.

Květoslava chodila na základní školu v Neředíně. O prázdninách navštěvovala své tři tety z otcovy strany, které byly řádovými sestrami v klášteře v Bruntále. Zde byla internátní škola, na které tety působily jako pedagožky. Květoslava se potulovala po prázdných třídách a prohlížela si sbírky vycpaných zvířat v kabinetech přírodopisu. Tady se zřejmě zrodila její touha stát se pedagožkou.

Po základní škole nastoupila Květoslava na obchodní školu, ale po roce se rozhodla přestoupit na Učitelský ústav v Olomouci. Složila zkoušky a nastoupila rovnou do druhého ročníku. Právě na této škole pořádaly sbírku oblečení a jiných potřebných věcí pro děti z okresu Svidník, kterou Květoslava jela do této oblasti předat. Při této cestě se zrodila myšlenka projektu pomoci dětem z okresu Svidník, na kterém Květoslava pracovala o letních prázdninách v roce 1946.

Po maturitě Květoslava působila jako pedagožka na základní škole v Dlouhé Loučce a později učila děti na druhém stupni základní školy v Újezdu u Uničova. Poté co se vdala, žádala o přeložení do Olomouce. Zde učila na základní škole na Hálkově ulici v městské části Hodolany, dále působila na základní škole na Tererově ulici v Neředíně a nakonec na základní škole na ulici Helsinská, kam sama v dětství chodila do školy.

Květoslava se vdala za vědeckého pracovníka v oblasti chemie a měla syna a dceru. Po odchodu do důchodu dále působila jako pedagožka při občasném suplování na školách v okolí Olomouce. Dnes je Květoslavě Bartoňové 89 let a stále žije v rodinném domě v Neředíně.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace