MINIROZHOVOR: Vytvořte spermiím barikádu!

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek Zdroj: unsplash.com
Někteří z nás si stále pletou ženské kondomy s pesary. Pesar se přitom v poslední době těší velkému zájmu mnoha žen u nás, což v České republice potvrzuje například facebooková stránka Antikoncepční pesary s téměř 2000 členy. Kateřina K. Makrlíková je jednou ze zakladatelek e-shopu pesarshop.cz. Společně se Štěpánkou Peštovou vytvořila antikoncepční pesar Evanella/Beacap.

Jaká jsou hlavní pozitiva a negativa pesarů?

Pozitivní je, že se jedná o metodu nehormonální, která nenarušuje metabolismus. Pesary lze zavést dlouho dopředu před stykem, neruší při styku a zpravidla nezpůsobují alergie. Nevýhody mohou nastat, pokud žena nezvládne správné zavedení, vadí jí sahat si do pochvy. Pesary zároveň nechrání proti pohlavním nemocem.

Kdy se u nás poprvé objevily pesary, jak je známe dnes?

Moderní pesary přišly spolu s lékařským silikonem, jsou uživatelsky příjemnější než původní latexové. Tvar diafragmy se od 90. let 19. století v podstatě nezměnil, moderní cervikální klobouček s krempami se objevil koncem 80.let 20. století. Náš e-shop Pesarshop.cz teď v květnu oslavil 10 let na trhu a začínaly jsme s FemCapem.

U cervikálního kloboučku FemCap výrobci uvádí, že je u něj až 98% úspěšnost, zatímco u diafragmy Caya 96%. Nehrozí ale u FemCapu větší riziko špatného nasazení?

Je to o nácviku a o tom, jak pomůcka sedne. Caya sice teoreticky má sedět většině žen, ale prakticky sedí skutečně dobře jen těm, které potřebují vel. 75–80 mm. Může se stát, že pesar napoprvé nesedne a je třeba zvolit jiný typ, naštěstí je na výběr.

Proč se nedoporučuje používat diafragmu bez spermicidního gelu, zatímco FemCap ano?

Klobouček sedí na čípku kombinací tří faktorů: Navlečením na čípek, jemným rozepřením krempy do poševní stěny a podtlakem. Diafragma sedí jen rozepřením do poševní stěny. Ukotvení je volnější, a proto se diafragmy považují za nosiče spermicidního nebo spermiostatického gelu. Pro zvýšení účinnosti doporučujeme všechny pomůcky používat v kombinaci s další antikoncepcí (spermicidy, přerušovaná soulož...).

Jak dlouhou dobu před stykem je doporučováno přidávat gel k pesaru Caya? Bude gel účinkovat například hodinu po zavedení?

Díky tomu, že gel drží na pesaru a pochva ho nedokáže vyloučit, vydrží déle, než když je v pochvě samostatně. Doporučení výrobců se liší, u Cayi doporučují po dvou hodinách přidat další dávku.

Na e-shopu máte v nabídce i sexuální pomůcku Evanella určenou k zpříjemnění milování v průběhu menstruace. Bude možné v budoucnu používat tuto pomůcku jako antikoncepci?

Aby mohla být pokládána za antikoncepci, musela by mít CE certifikaci. O tu usilujeme, ale je to běh na dlouhou trať a je to i finančně velmi nákladné. Naším cílem samozřejmě je, aby se klobouček stal i po formální stránce plnohodnotnou antikoncepcí.

Kam se mohou obrátit klientky, které mají problém s nasazováním pesarů či s problémy spojenými s jejich používáním?

Mohou využít poradnu, kterou vede MUDr. Štěpánka Peštová, která sama pesary používá. Dále mohou využít podpůrnou FB skupinu Antikoncepční pesary.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace