pá., 29. duben 2016 07:45

Mistrovství světa hráčů do 18 let v ledním hokeji 2016

Samostatný projekt sportovní/psaná žurnalistika

Realizace

Severní Dakota? Domov hrdých indiánů, hokeje a úcty k tradici

Sypal góly, teď chystá šatnu. Vím, co kluci potřebují, říká Rob

Američané zničili české sny. K top týmům nám krůček chybí, ví Reichel

Ráno zvracel, pak trefil zlato. Talent Puljujärvi třemi góly sestřelil Švédy

Všude jen hokej. Byl to ráj, hlásí inspektor Petr. Uchvátila jej krásná hala


Záměr

1. Cíle práce

Cílem tohoto samostatného projektu je pokrýt téma mistrovství světa hráčů do 18 let v ledním hokeji. Ambicí není pouhý popis sportovní události jako takové, úkolem je především zprostředkovat čtenářům atmosféru šampionátu. Přinést jim pohled do zákulisí mistrovství světa a popsat zajímavé příběhy aktérů turnaje přímo z jeho dějiště. Vytyčených cílů chci dosáhnout vytvořením pěti textů několika žánrů. Lišit se budou náhledem na danou problematiku.

Finální realizaci tvoří pět článků. Dva z nich jsou publicistické rozhovory, jeden text je reportáž a zbývající dva jsou story. Všechny pojí společné téma, kterým je výše zmíněný světový šampionát. Nahlížím na něj z různých pohledů, protože jsem se snažil zpracovat téma komplexně.

První text popisuje dějiště šampionátu, přibližuje čtenáři tamní reálie a vztah města Grand Forks k hokeji. Druhým textem je story o práci českých kustodů na turnaji, doprovází ji krátká reportáž ze stěhování českého týmu z jedné haly do druhé. Za úkol má dynamizovat, funguje jako doplněk. Ideálně by měla být přidružena k danému textu ve speciálním rámečku. Následuje rozhovor s trenérem české reprezentace do 18 let Robertem Reichlem, který hodnotí výkony týmu na mistrovství světa.

Čtvrtý materiál obsahuje story s finským útočníkem Jessem Puljujärvim, největší hvězdou šampionátu. Pátý text je nejrozsáhlejší. Jde o rozhovor s trenérem Jakubem Petrem, jenž před dvěma lety získal s národním týmem do 18 let stříbrné medaile. Aktuálně trénuje český reprezentační výběr do 20 let. Na mistrovství světa v Grand Forks byl na inspekční cestě sledovat nadějné hráče.

2. Volba tématu

Volba tématu byla podmíněna mým zaměřením na sportovní žurnalistiku. Tuto profilaci jsem si zvolil poměrně jednoznačně, protože ke sportu mám velmi blízko. Provází mě celý život, ať už aktivně či pasivně. Vzhledem k absolvování kurzů psané a televizní žurnalistiky jsem se rozhodoval, jakou profesní specializaci zvolit.

Více praktických zkušeností mám v oblasti psané žurnalistiky, proto jsem si vybral tuto variantu. Psaní o sportu se věnuji řadu let, začal jsem již při středoškolských studiích. Zkušenosti mám s prací jak v tištěných, tak online médiích. Externě jsem spolupracoval s Deníkem, nárazově s ČTK, servery iDnes.cz nebo Aktuálně.cz a podobně. Od září roku 2014 působím na webu Hokej.cz, který poskytuje nejkomplexnější zpravodajství z hokeje v České republice.

Právě díky tomuto angažmá jsem dostal příležitost odcestovat na letošní mistrovství světa hráčů do 18 let v ledním hokeji v americkém Grand Forks. Jde o můj druhý hokejový šampionát této věkové kategorie z pozice žurnalisty. Přímo z místa jsem zpravodajsky pokrýval také loňské mistrovství světa ve Švýcarsku. Celkově jsem se coby akreditovaný novinář zúčastnil pěti světových šampionátů v hokeji.

Odtud to byl jen krok k výběru výše nastíněného tématu k představenému samostatnému projektu. Přinášení informací přímo z dějiště dané akce má pozitivní vliv na exkluzivitu této práce. Zabývat se budu sportovní stránkou daného mistrovství světa formou rozhovorů s trenérem české reprezentace do 18 let Robertem Reichlem a jeho předchůdcem a současným koučem českého národního týmu do 20 let Jakubem Petrem. Zajímavý příběh podle mého názoru prožil finský útočník Jesse Puljujärvi, který navzdory zdravotním potížím rozhodl třemi góly finálové utkání.

Prostor dostaly také osoby ze zákulisí. Konkrétně kustodi českého týmu Luboš Rob s Milanem Mezeiem, slovenský brankář univerzitního týmu v Grand Forks Matej Tomek, mediální pracovník hokejového oddělení University of North Dakota Ross LaDue či Jaroslava Šolcová, česká rodačka žijící od roku 1991 v Grand Forks, která společně se svým manželem doprovázela tým českých reprezentantů na daném turnaji.

2.1 Mediální pokrytí tématu

Všeobecné sportovní zpravodajství se nachází v takřka každém deníku, nejčastěji ve formě samostatné rubriky. Zpravidla bývá umístěna na zadních stranách periodika. Nejčastěji přináší aktuality ze dvou nejpopulárnějších sportů v České republice – fotbalu a hokeje. Sezónně se na stránkách sportovních sekcí objevují tenis, atletika či zimní sporty. Podobný trend funguje také na sportovních serverech a v televizi. Nejvíce prostoru je věnováno fotbalovým a hokejovým utkáním.

2.2 Reportáž

Úvodním textem projektu je reportáž s prvky story, která přináší pohled do dějiště šampionátu. Popisuje Ralph Engelstad Arenu, kde se hraje většina zápasů. Prostor dostává hokejový tým univerzity, tamní obyvatelé hovoří o vztahu města k hokeji. Závěr textu je věnován aféře kolem změny populárního loga týmu. Nechybí vysvětlení, proč k tomu došlo. Díky tomuto materiálu může čtenář získat informace o tamních reáliích a poznat místo, kde se koná světový šampionát.

2.3. Story – Luboš Rob

Následuje story s kustodem českého týmu Lubošem Robem, který dřív hokej hrával na vrcholové úrovni. Coby vynikající útočník to dotáhl až do reprezentace, válel v české extralize. Prostřednictvím tohoto textu mají čtenáři možnost nahlédnout do zákulisí české výpravy. Článek doplňuje krátká reportáž o stěhování českého celku z jedné haly do druhé, která má za úkol osvěžit a dynamizovat text. Pokud by byl publikován v tištěném médiu, ideálně by byla reportáž zasazena do rámečku a připevněna ke story s Lubošem Robem jako doprovodný materiál.

2.4. Rozhovor – Robert Reichel

Jako článek číslo tři jsem do projektu zařadil interview s trenérem českého reprezentačního týmu do 18 let Robertem Reichlem. Jde v podstatě o první text, který se dotýká čistě sportovní stránky daného mistrovství světa. Jedná se o rozhovor po vysoké porážce českých reprezentantů s výběrem domácích Američanů ve čtvrtfinále světového šampionátu v poměru 0:8. Kouč Reichel v něm hodnotí jednak tento nepovedený zápas, ale komplexně i vystoupení českého týmu na turnaji. Zároveň potvrzuje svůj konec u tohoto reprezentačního výběru. Jde o jeden z klíčových rozhovorů v rámci celého mistrovství světa. Jedná se tradiční rutinu, kdy trenér bezprostředně po vypadnutí týmu hodnotí jeho výkony na turnaji. Interview přinesla ČTK i server iDnes.cz.

2.5. Story – Jesse Puljujärvi

Čtvrtým textem je story o finském útočníkovi Jesse Puljujärvim, který doplnil finské mužstvo na mistrovství světa do 18 let až v průběhu turnaje. Coby jeden z největších hokejových talentů planety se okamžitě po příletu do Grand Forks stal hlavní hvězdou tohoto šampionátu. Neměl jednoduchou pozici, musel se srovnat s obrovským tlakem. Novináři s ním hovořili po každém utkání. V den finále tohoto nadějného hráče sužovaly zažívací problémy, navrch měl poraněné zápěstí. Navzdory tomu vstřelil v utkání o zlaté medaile tři góly, skvělým výkonem pomohl Finsku k vítězství nad Švédy a tedy i k triumfu na mistrovství světa. Do projektu jsem článek zařadil, protože jde podle mého názoru o zajímavý příběh, což mi potvrdila vysoká čtenost na našem webu Hokej.cz. Navíc jde o hráče, kterému je předpovídaná zářná budoucnost.

2.6. Rozhovor – Jakub Petr

Závěrečným článkem je obsáhlý rozhovor s trenérem českého národního týmu do 20 let Jakubem Petrem, který měl možnost sledovat celý šampionát přímo z místa. V interview jsem se zaměřil na výkony českého výběru na turnaji, celkovou herní úroveň i atmosféru mistrovství světa. Jakub Petr je odborníkem na mládežnický hokej, jedná se o progresivního mladého trenéra, který využívá nové moderní metody. Má možnost srovnání, protože ještě loni vedl právě reprezentační výběr do 18 let. V roce 2014 s ním navíc získal stříbrnou medaili, což je největší úspěch české reprezentace této kategorie v historii.

3. Zdroje a stav problematiky

Oblast mládežnického hokeje v České republice sledují média pouze okrajově. Nejčastěji se věnují pouze nejvýznamnějším akcím typu mistrovství světa. Celoročně o mládežnickém hokeji pravidelně informují web Hokej.cz, dobře vedená facebooková stránka facebook.com/juniorskyhokej, oficiální webové stránky Českého svazu ledního hokeje cslh.cz či klubové weby. Na světovém šampionátu osmnáctiletých v Grand Forks měly své zástupce pouze weby Hokej.cz a Onlajny.com. České tiskové kanceláři a serveru iDnes.cz dodávali sportovní obsah zpravodajové firmy eSports.cz.

Světovému mládežnickému hokeji se věnují specializované servery jako hockeyfuture.com, v evropském měřítku nabízí zajímavé informace web eurohockey.com, obsahově velmi bohatá je slovenská stránka slovakprospects.com. Statistická data poskytují jednak weby daných soutěží, oficiální stránky klubů či přehledný web eliteprospects.com

Co se týče konkrétního mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Grand Forks, informace především statistického rázu jsem čerpal z oficiálního webu šampionátu u18worlds2016.iihf.com.

Jako zdroje této práce mi posloužily především rozhovory s jednotlivými aktéry mistrovství světa a také osobní účast na daném světovém šampionátu. Statistiky a biografické informace o hráčích jsem získal díky výše zmíněným internetovým zdrojům. Ty jsem taktéž používal k ověření informací či pro mě známých faktů.

Pro správné zpracování jednotlivých žánrů jsem vycházel z odborných publikací, které jsou zmíněny níže společně s dalšími zdroji. Jednotlivé žánry však nejsou striktně dodržovány, a jak v praxi, tak ve finální realizaci tohoto projektu se prolínají.

Žádnou práci na toto téma jsem nenalezl. Podobným předmětem se zabývá bakalářská práce Aleše Staňka Organizace sportovní akce - MS U18 v ledním hokeji, dostupná prostřednictvím tohoto odkazu is.muni.cz/th/360341/fsps_b/. Jak už z názvu vyplývá, zabývá se však pouze organizační stránkou velkého hokejového turnaje.

4. Ideový plán

Jak jsem již naznačil výše, cílem projektu bylo poskytnout čtenáři náhled do zákulisí mistrovství světa, zprostředkovat jeho atmosféru a přinést zajímavé příběhy aktérů šampionátu. Část prostoru dostává také sportovní stránka turnaje, především ve dvou přiložených rozhovorech.

Z nabízených technických profilací by bylo možné téma mistrovství hráčů do 18 let pokrýt všemi nabízenými možnostmi zpracování. Zvolil jsem si psanou formu a v textech použil tři hojně využívané žánry v publicistické oblasti v širším smyslu. Nutno poznamenat, že ne všechny články jsou žánrové čisté a vzájemně se prolínají.

Projekt by měl čtenáře obohatit o nový náhled na problematiku hokeje, kdy samotný zápas na ledové ploše je jen vrcholem pomyslného ledovce. V pozadí se skrývá mnoho zajímavých příběhů, které nejsou na první pohled patrné.

5. Postup práce

Téma projektu jsem si zvolil vzhledem k mé plánované služební cestě na mistrovství světa hráčů do 18 let v ledním hokeji. Rozhodl jsem se spojit pracovní povinnosti se studijními a vypracovat tento projekt. Práce vznikala kontinuálně v průběhu světového šampionátu, kdy se mé články objevovaly na výše zmíněném serveru Hokej.cz. Konkrétně v době od 14. dubna do 25. dubna 2016.

Do projektu jsem se snažil zařadit různorodé texty, aby byla zachována rozmanitost tématu. Nedochází tak k očekávanému popisu jednotlivých utkání či jejich rozboru. Cílem bylo zprostředkovat čtenářům atmosféru a zákulisí mistrovství světa, přinést jim zajímavé příběhy. Téma sportu v nich bylo samozřejmě více či méně obsaženo, mou snahou ovšem bylo vystoupit z čistě sportovní „ulity“ a přinést texty s přesahem.

5.1. Reportáž

Úvodní text o americkém městě Grand Forks, tamní univerzitě a vztahu tamních obyvatel lze označit za reportáž. Objevují se v ní také prvky story. Jílek upozorňuje, že označení reportáž se nesprávně užívá s ohledem na charakteristiku žánru, a zároveň tak spadá do dílčí oblasti zpravodajské, což Jílek odmítá.

Jeho vymezení vychází z oblasti literární teorie, kde je reportáž označována za publicistickou formu. Jejím základem je silně subjektivizovaný odraz reality, objevuje se v ní autorův osobní vztah k námětu a jeho postřeh. Ať už při selekci faktů či jazykové interpretaci. Autor čtenáři zprostředkovává své pocity, dojmy a zážitky. (Jílek 2005: 141)

Zpracování tohoto textu bylo rozděleno do několika etap. Už před odletem do Grand Forks jsem se snažil najít na internetu zajímavá data o dějišti mistrovství světa. Ať už na oficiálních stránkách šampionátu, webu Ralph Engelstad Areny či stránkách tamního deníku Grand Forks Herald. Informace jsem postupně získával také od místních lidí.

Od taxikáře, který mě vezl z letiště do hotelu, přes slovenského brankáře Mateje Tomka působícího v univerzitním hokejovém týmu. Kontakt s ním zprostředkoval prostřednictvím Facebooku jeden z mých českých kolegů. Následně mně Dave Fischer, šéf úseku komunikace americké asociace USA Hockey, poskytl vizitku s kontaktními informacemi na Rosse LaDueho z mediálního oddělení sportovní sekce University of North Dakota. Paní Jaroslavu Šolcovou, průvodkyni českého týmu na daném mistrovství světa, jsem osobně kontaktoval v tiskovém centru před jedním z utkání české reprezentace.

V článku jsem tak vycházel z výpovědí výše zmíněných lidí, informací čerpaných z místního periodika, webu šampionátu, haly a v neposlední řadě podle vlastních zkušeností a dojmů, které na mě udělalo jak město, tak popisovaná Ralph Engelstad Arena. Text byl zveřejněn na serveru Hokej.cz

5.2. Story – Luboš Rob

Druhý článek s kustodem Lubošem Robem jsem pojal jako story. Jde o často užívaný a jeden z nejatraktivnějších žánrů v praktickém užití. Pojetí story v odborné literatuře a praxi však se liší. Jílek charakterizuje story jako žánr blízký povídce, oproti ní však vychází z reality a figurují v něm skutečné osoby. Cílem je představení zajímavé osoby či jejího příběhu. Přiblížit dopady příběhu na konkrétního jedince. Funkce může být informativní, zábavní, případně persvazivní i získávací. (Jílek 2005: 143)

Materiál s kustodem Lubošem Robem vznikl v době stěhování českého týmu, kdy se mužstvo přesouvalo z větší Ralph Engelstad Areny do menšího Icon Sports Center. Luboš Rob býval dřív aktivním a velmi úspěšným hokejistou, na mistrovství světa fungoval společně s Milanem Mezeiem jako hospodář výpravy. Rozhovor jsme vedli osobně po přesunu do menší haly.

Doplňkem ke story je krátká reportáž o samotném stěhování českého celku, která by pro použití v tištěném médiu byla ideálně ohraničena rámečkem, a doprovázela by úvodní materiál s Lubošem Robem. Cílem bylo dynamizovat statickou story. Oba texty byly publikovány na webu Hokej.cz včetně doprovodných videí.

5.3. Rozhovor – Robert Reichel

Pro zpracování článků s trenérem české reprezentace do 18 let Robertem Reichlem jsem zvolil interview. Na úvod bych rád ve stručnosti nastínil formy rozhovoru.

Jílek interview dělí na zpravodajské a publicistické. Cílem zpravodajského rozhovoru je podání čisté informace. Často bývají užívány diochotomické, alternativní a doplňující otázky. Kontrolní a otevřené otázky se ve zpravodajském interview objevují málokdy. Otázky a odpovědi na sebe přitom nenavazují, v úvodu bývá obsažen shrnující úvod (Jílek 2009: 76)

Úvod bývá řazen také v publicistickém rozhovoru, ne však nutně shrnující. Může být uvedena zajímavá myšlenka, názor či samotné představení dotazovaného. Oproti zpravodajskému interview tazatel navazuje na odpovědi dotazovaného. Specifické je užití nedokončené výpovědi nebo náhrada otázky větou oznamovací (Jílek 2009: 95-96).

Pro text s Robertem Reichlem jsem jako atraktivnější formu zvolil publicistické interview. Rozhovor vznikal bezprostředně po porážce českého týmu ve čtvrtfinále s americkým výběrem v poměru 0:8, která znamenala konec působení českých reprezentantů na mistrovství světa.

Právě z důvodu vypadnutí a vysoké porážky nebylo vedení tohoto interview pouhých několik minut po konci utkání jednoduché. Oproti rutinním pozápasovým ohlasům bylo potřeba trenéra rozmluvit jednoduchými otázkami. Na hodnotící rozhovor s trenérem reprezentace je vždy kladen velký důraz ze strany mých nadřízených z webu Hokej.cz, kde byl článek vyvěšen. Interview s Robertem Reichlem věnovala prostor i ČTK a server iDnes.cz.

5.4 Story – Jesse Puljujärvi

Čtvrtý text je další story, tentokrát o finském útočníkovi Jesse Puljujärvim. Ten patří v 17 letech k největším hokejovým talentům současnosti. Na začátku letošního roku vybojoval s finským reprezentačním výběrem do 20 let zlatou medaili na mistrovství světa a po vypadnutí Kärpätu Oulu dorazil pomoci finské osmnáctce na světový šampionát do Grand Forks.

Jeho příjezd do dějiště způsobil nevídaný poprask. Puljujärvi se okamžitě stal nejsledovanějším hráčem turnaje, s novináři hovořil po každém utkání. Článek vznikal po vítězství Finů ve finále nad Švédskem v poměru 6:1, ke kterému přispěl tento finský útočník třemi góly. V mix zóně na něj čekala řada novinářů, organizační pracovník mistrovství světa sice hlásil, že Puljujärvi nebude k dispozici, nakonec ale předstoupil před žurnalisty. V doprovodu překladatele, který mu tlumočil otázky z angličtiny do finštiny. Finský hokejista přiznal, že měl v den finále žaludeční potíže, přesto dokázal vstřelit hattrick. Do projektu je materiál zařazen zejména kvůli zajímavému příběhu této hokejové hvězdičky a vysoké čtenosti článku na webu Hokej.cz, kde text vyšel.

5.5. Rozhovor – Jakub Petr

Závěrečný článek je svým rozsahem nejobsáhlejší. Jedná se o další publicistické interview. Jeho hostem byl trenér české reprezentace do 20 let Jakub Petr. Text vznikal ve dvou fázích. Nejprve jsem dotyčného zpovídal už v průběhu šampionátu a pro komplexní pohled byla hlavní část rozhovoru pořízena den po konci mistrovství světa. Původní článek byl ve zkrácené podobě také publikován na webu Hokej.cz

Dotazovaný Jakub Petr je odborníkem na mládežnický hokej. Na turnaj vyrazil coby kouč českého národního týmu do 20 let a pozoroval možné posily pro svůj výběr. Pro rozhovor se jevil jako ideální osoba. Má možnost srovnání. Reprezentační tým do 18 let totiž v minulosti vedl, naposledy na loňském mistrovství světa ve Švýcarsku. V roce 2014 získal s osmnáctkou na světovém šampionátu ve Finsku stříbrnou medaili, což je dosud největší úspěch českého týmu na vrcholné akci této kategorii. Velká část rozhovoru je věnována mistrovství světa hráčů do 18 let v Grand Forks, prostor dostává i několik otázek na domácí hokejovou scénu.

6. Sebehodnocení

Věřím, že cíl projektu jsem z větší části naplnil. Podařilo se mi popsat dějiště mistrovství světa, story s reportáží o českých kustodech umožnila nahlédnout čtenářům do zákulisí turnaje. Tyto texty měly podle mého názoru přidanou hodnotu. Navíc byly publikovány exkluzivně pouze na webu Hokej.cz, což pramenilo z konkurenční výhody informovat o dění přímo z dějiště světového šampionátu. V tomto lze brát předkládaný samostatný projekt jako jedinečný.

Rozhovory s českými trenéry přibližují sportovní stránku světového šampionátu, stejně jako story s finským útočníkem Jessem Puljujärvim. Pozitivně hodnotím způsob získávání informací, kdy jsem jich naprostou většinu získal díky osobnímu setkání s danými jedinci.

Samostatný projekt rozhodně není dokonalý. Téma by se zajisté dalo zpracovat hlouběji. Mrzí mě nerealizovaný rozhovor s českým trenérem Robertem Reichlem a jeho synem Kristianem Reichlem, který patřil ke klíčovým útočníkům týmu. Jednoznačně by šlo o zajímavý text, k účasti otce a syna v jedné reprezentaci zároveň totiž dochází velmi zřídka. Robert Reichel ale společné interview odmítl z důvodu, aby se jeho syn mohl soustředit čistě na hokej. Nezbylo mi nic jiného, než jeho rozhodnutí respektovat.

Vzhledem k časově náročnému systému turnaje se mi nepodařilo uskutečnit další plánované texty. Velkým úskalím byl i výrazný sedmihodinový časový posun, který nepříjemně ovlivňoval dobu zveřejnění jednotlivých článků. V době konání světového šampionátu osmnáctiletých navíc v České republice probíhalo finále nejvyšší soutěže. Server Hokej.cz tak byl často obsahově nadmíru přesycen.

Na webu Hokej.cz bylo v rozmezí 14. až 25. dubna 2016 publikováno 27 mých textů s hypertématem daného mistrovství světa. I z toho důvodu jsem dlouho váhal, jaké materiály do samostatného projektu zařadit. Práce mohla být doplněna mými komentáři články. Ty jsem nakonec nevytvořil, protože jsem přesvědčen, že pohled odborníků a samotných aktérů mistrovství světa je erudovanější a má mnohem větší váhu než mé názory.

Projekt nenabízí vzhledem k neopakovatelnosti popisované akce možnosti, jak jej doplnit. Může ale sloužit jako inspirace pro projekty zaměřené na podobná témata následujících sportovních akcí a událostí.

7. Literatura a zdroje

JÍLEK, Viktor. Lexikologie a stylistika nejen pro žurnalisty. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2005. ISBN 80-244-1246-2.

JÍLEK, Viktor. Žurnalistické texty jako výsledek působení jazykových a mimojazykových vlivů. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. IBN 978-80-244-2218-3.

http://www.eliteprospects.com/staff.php?staff=4812

http://www.eliteprospects.com/player.php?player=152117

http://www.eliteprospects.com/player.php?player=67590

http://www.eliteprospects.com/player.php?player=10850

http://www.eliteprospects.com/player.php?player=221902

http://u18worlds2016.iihf.com/en/statistics/

http://www.theralph.com/

http://www.grandforksherald.com/news/local/3724467-fighting-sioux-supporters-still-fighting

http://siouxsports.com/hockey/history/engelstad.htm

8. Příloha

Text číslo 1 publikovaný na webu Hokej.cz → http://bit.ly/247xsrV

Text číslo 2 publikovaný na webu Hokej.cz → http://bit.ly/1rm2kn5

Text číslo 3 publikovaný na webu Hokej.cz → http://bit.ly/1NEdGgb

Text číslo 4 publikovaný na webu Hokej.cz → http://bit.ly/1N4hIOW

Část textu číslo 5 publikovaná na webu Hokej.cz → http://bit.ly/1XXrfaU

Další články autora samostatného projektu na webu Hokej.cz → http://bit.ly/21iaJUM

Zobrazeno 2644 krát
Naposledy upraveno: st., 10. duben 2024 20:47
Jan Šimek

První zkušenosti sbíral coby elév na webu hokejového klubu z Opavy, kde dodnes lepí díry. V roce 2011 se stal nosičem vody v redakci Opavského a Hlučínského deníku, je hrdým členem rodiny eSports.cz a od roku 2014 sype články na oficální web českého hokeje. Zúčastnil se čtyř světových šampionátů v hokeji, nechyběl ani na fotbalovém ME do 21 let (2015). Zůstává věrný Slezskému FC. Občas něco vyfotí nebo tweetne.

Pro psaní komentářů se přihlaste