Návštěva světa kouzel s novoměstskými ochotníky

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Potřetí se ozývá zvuk zvonění. To je jasný signál začátku představení Dívka na koštěti v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Společně s dalšími diváky usedáme do hlediště a napjatě očekáváme začátek. Na pódiu jsou rozestavěny lucerny se svíčkami. V tu chvíli se celý sál ponoří do tmy a jediným zdrojem světla se stávají třepotající plamínky. Na pódiu se objevuje mladá žena celá zahalená v černém. Mezitím ticho rozčísnou tóny elektrické kytary a rytmické údery perkuse. „Zuzana byla dívka, která žila v Amesbury. S jasnýma očima a řečmi pánům navzdory. Sousedé o ní říkali, že temná kouzla zná a že se lidem vyhýbá a s ďáblem pletky má,“ jasným hlasem zpívá představitelka Saxany, Soňa Dudková, píseň od české folkové skupiny Asonance.

Následující scéna nás přivádí na vyučování třídy čarodějnic. A Saxana jako vždy nic neumí. Místo proměny v krkavce, se změní nejprve v kuře a následně v krávu. A když sní notes se známkami čarodějnici-učitelce, v podání Aleny Palánové, je zle. Musí strávit tři sta let po škole. Tenhle příběh samozřejmě všichni dobře známe. Ze Saxany se stane sova a na 48 hodin se ocitne mezi lidmi.

Děj plyne tak, jak má. Diváci se spokojeně smějí. Nevím, zda je to tím, že většinu herců všichni méně, či více známe, ale celé představení má v sobě nádech uvolněnosti a přátelskosti. Díky upraveným replikám se každý dokáže ztotožnit s právě prohlášeným. „Tak jdeš jíst nebo ne? Nebude toho králíka ohřívat věčně,“ prohlásí maminka Mikyho, ztvárněná Petrou Tajzlerovou. „Králíka, zase jen králíka. Ani Pinďa už to nežere,“ odvětí Miky Rousek, v podání Petra Smékala a snad každému v tu chvíli dojde odkaz na známou českou komedii Slunce, seno.

Mezitím, co se Honza Bláha snaží Saxaně vysvětlit, co je to to „mít rád“, školník-upír Jarda Lukeš, se náramně sbližuje s lidskou školnicí Ilonou Komínkovou. Svou náklonost si projevují milostným duetem Vloupám se od skupiny O5 a Radeček. A to je něco, co rozhodně nemůže zůstat bez odezvy diváků. Smích nebo pobrukování si melodie se ozývá po celém sále.

V králíky proměnění kantoři se mezitím dostávají do králíkárny paní školnice. Ta jako správná králičí máma má ke svým miláčkům dobrý vztah a ten dává najevo dalším hudebním číslem, tentokrát písní Hej, pane zajíci od tria Golden Kids. Svůj kladný vztah ke králíkům později projevuje i učitelka Pešková, v podání Renaty Slámové, která je shodou okolností učitelkou na novoměstské základní škole. Když tedy poté jede zjistit, zda jsou její kolegové z učitelského sboru opravdu proměněni na králíky, neodpustí si poznámky, které souvisí s jejími skutečnými kolegy z místní základní školy. „To bude určitě zadeček pana ředitele Ondráčka. No a tohle, to je určitě kolegyně Košíková,“ poznává jednotlivé učitele. A to je moment, kdy celý sál prakticky lehá smíchy.

Saxana se stejně jako ve filmu dostává do psychiatrické léčebny, společně s Honzou z ní utíká a vydává se pronásledovat Mikyho a Čendu, kteří ukradli Lexikon kouzel. Místo kněžích, kteří jedou světit kostel do Švýcarska, se však v autě při policejní kontrole objeví nejdřív členové kapely Kiss a později čert s Mikulášem.

Jak ale všichni víme, i tento film má šťastný konec, a tak i dnešní představení k němu směřuje. Ze Saxany a školníka-upíra se stávají lidé a kluci neujdou trestu. Od filmu je tu ale jeden nepatrný rozdíl, Saxana to zvládla i bez zlomené nohy.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace