st., 3. červen 2020 14:23

Slovinský zázrak proti Králi

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: unsplash.com
Hned v pátém utkání letošního ročníku NBA 11. listopadu 2019 stála před Lukou Dončičem a celým týmem Dallasu Mavericks nelehká výzva. Do města, ve kterém byl zastřelen v roce 1963 prezident John Fitzgerald Kennedy, totiž přiletěl Král, jak se Lebronu Jamesovi, jednomu z nejlepších hráčů historie tohoto sportu, přezdívá, se svou družinou Los Angeles Lakers. Slavný kalifornský klub z „Města andělů“ byl mírným favoritem střetnutí, neboť se vezl na vlně tří vítězství v řadě a okupoval první příčku Západní konference, Dallas byl na třetím místě. Více než postavení obou týmů v tabulce však basketbalový svět zajímal generační souboj mladičkého Luky Dončiče, vycházející hvězdy, s legendárním a velezkušeným Lebronem Jamesem, který již dvakrát držel nad hlavou trofej pro šampióna NBA. „Luka je skvělý mladý hráč, líbí se mi jeho herní pojetí. Jsem si vědom toho, že jsou lidé zvědavi na náš souboj. Dnes tady jsem ale proto, abychom zvítězili jako tým, ne abych se s někým porovnával. To není důležité,“ mírnil emoce fanoušků před utkáním James, který však nezapomněl pochválit Dončiče.

Po úvodním rozskoku v hale American Airlines Center se zmocnil míče James a skvělou přihrávkou našel Anthonyho Davise, který razantní a nekompromisní smečí otevřel skóre zápasu. Naprosto stejným způsobem na druhé straně, jakoby chtěl Jamesovi vzkázat „tohle umím taky“, provedl útok i Dončič, jenž adresoval míč do rukou neomylnému Dwightu Powellovi. V první periodě domácí celek dominoval a vyhrál ji rozdílem pěti bodů 25:20, vedl ale už i o čtrnáct bodů. Hráči Lakers za těmi dallaskými zaostávali i v druhé části utkání, a tak do šaten odcházeli s desetibodovým mankem. Během prvního poločasu se činili zejména Dončič s třinácti body a James se čtrnácti.

Po změně stran Los Angeles Lakers zlepšilo svůj herní projev, bod po bodu ukrajovali z náskoku domácího týmu, v druhé minutě třetí čtvrtiny vyrovnali stav utkání, a o chvíli později se dokonce ujali vedení o dva body. Z něj se ale hosté neradovali dlouho. Nejprve se dvěma úspěšnými střelami zaskvěl Dončič, na kterého navázali jeho spoluhráči Wright, Kleber, Hardaway i Powell. Basketbalisté Lakers proto před poslední desetiminutovkou prohrávali 85:76.

Napětí do posledních vteřin

V úvodu závěrečné části základní hrací doby, kdy největší hvězda Dallasu Dončič odpočívala na lavičce náhradníků, hostující hráči znovu ukázali, že jim vstupy do jednotlivých period vycházejí na výbornou a snížili na rozdíl pěti bodů, což byl jasný signál pro trenéra Dallasu Ricka Carlisleho, aby povolal zpět do hry výborně hrajícího Dončiče. Od vstupu na palubovku slovinského zázraku neměl pod kontrolou míč nikdo jiný než Dončič na straně Dallasu a James na straně Los Angeles. Oba buď volili zakončení, nebo vytvářeli stoprocentní pozice pro skórování svým spoluhráčům. Několik akcí vymyšlených právě těmito dvěma borci byly vybrány do sestřihu nejlepších momentů utkání, a také celého hracího kola. Na vynikající výkony předváděné Jamesem je basketbalová veřejnost už více než jedno desetiletí zvyklá, proto byly zraky všech diváků u televizních obrazovek i přímo zúčastněných upřeny na kouzla Dončiče, který útok co útok všem dokazoval, jak obrovským talentem a genialitou oplývá.

V posledních minutách čtvrté periody se vedení přelévalo z jedné strany na druhou a zápas směřoval do nervy drásající koncovky. V ní Dallas třicet vteřin před závěrečnou sirénou prohrával o jediný bod. Míče se ujal samozřejmě Dončič, vnikl do vymezeného prostoru, navázal na sebe hned čtyři obránce Lakers, zavěsil se do vzduchu a skvělou přihrávkou našel v rohu za tříbodovým obloukem nikým neobsazeného Doriana Finney-Smitha, který se nemýlil a poslal Dallas do dvoubodového vedení. Po oddechovém čase Los Angeles neproměnil hostující křídelník Avery Bradley střelu, tu doskočil dallaský Powell, který byl následně faulován Jamesem, díky čemuž mířil k exekuci dvěma pokusům na čáru trestného hodu. Zdálo se, že se domácí tým bude radovat z cenného vítězství, jenže Powell neudržel nervy na uzdě, proměnil pouze jeden trestný hod, čímž dal Lakers ještě jednu šanci na vyrovnání, neboť na výsledkové tabuli svítilo skóre 103:100. Lodivod losangelského celku Frank Vogel svěřil míč do rukou tomu nejzkušenějšímu, Lebronu Jamesovi. Ten se čtyři vteřiny před koncem rozběhl vstříc koši a stejným způsobem jako před pár okamžiky přihrál do rohu Dončič Finney-Smithovi, přihrál James Dannymu Greenovi, který z krkolomné pozice atakován dobíhajícím obráncem proměnil střelu za tři body a poslal utkání do prodloužení, čímž umlčel více než dvacet tisíc předčasně slavících diváků v dallaské aréně. „Když jsem přihrával Dannymu do rohu, tušil jsem, že střelu promění. Danny je velmi zkušený hráč a v těchto situacích se během své kariéry ocitl již mnohokrát, navíc tuto akci pilujeme v trénincích,“ popisoval moment v závěru základní hrací doby vedoucí k vyrovnání stavu utkání James, který také chválil svého spoluhráče Dannyho Greena, jenž se nemýlil.

Klobouk dolů

V pětiminutovém prodloužení převzalo otěže utkání duo James-Davis, když obstaralo hned osmnáct z devatenácti bodů Lakers a zajistilo tak celku z „Města andělů“ vydřené vítězství. Porážce Dallasu nezabránil ani Dončič, který dělal vše, co bylo v jeho silách. V prodloužení zaznamenal dokonce všech sedm bodů svého týmu. Během celého utkání jich dokázal vsítit jednatřicet, k nimž přidal třináct doskoků a patnáct asistencí. „Dnes večer nás Luka držel nad vodou. I díky Lebronovi se vybičoval ke skvělému výkonu, který na vítězství bohužel nestačil. Mrzí mě, že jsme dovolili hráčům Lakers vyrovnat a dostat utkání do prodloužení,“ vyzdvihl výkon Dončiče smutný lodivod domácích Carlisle.

I když Dallas v tomto souboji neuspěl, Luka znovu dokázal, že směle může konkurovat basketbalistům toho největšího kalibru, mezi něž se řadí právě Lebron James, který po utkání před slovinským zázrakem smekl pomyslný klobouk. „Sledovat ho, s jakou lehkostí ve svém věku hraje, je nádhera,“ prohlásil v tomto utkání šťastnější James pro televizní stanici ESPN. Luka se tak dočkal velkého uznání od svého basketbalového vzoru a idolu, jehož výkony sledoval jako malý u televizní obrazovky.