Zadlužení Moravskoslezského kraje meziročně kleslo o sto milionů

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační foto
Ilustrační foto Zdroj: stevepb; Pixabay.com
Moravskoslezský kraj za rok 2017 svou finanční politikou snížil dluh o 100 milionů korun na necelé 2 miliardy. Na konci roku kraji zůstal přebytek ve výši 1,4 miliardy. Mimo vysokou zaměstnanost, efektivnější výběr daní a celkový ekonomický růst na snižování dluhu mají podíl i opožděné projekty.

Po roce 2017 zůstalo kraji k dispozici téměř 4 miliardy korun. Tyto peníze se kraj rozhodl rozdělit mezi rozpočet pro rok 2018, splacení závazků za uplynulý rok a finanční rezervy pro rozvojové projekty. Peněžní rezervy způsobila také pomalá realizace programového období 2014-2018. „Vzhledem k pomalému rozjezdu došlo k posunu téměř všech projektů,“ uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Snížení dotací pro kraj způsobilo jejich výrazné čerpání v období 2007-2013 a změna v rozdělování evropských dotací pro Českou republiku. Podíl nese také opožděné dokončování projektů, na které kraj dotace získal. Podle mluvčí to ale nebude dlouhodobý trend. „Kraj předpokládá opětovný nárůst příjmů z evropských zdrojů v horizontu dvou let,“ sdělila.

Pozitivní rating zahraničí

K dobré bilanci rozpočtu podle kraje přispělo zejména zefektivnění výběru daní v souvislosti se zavedením EET. Opírá se o stanovisko Ministerstva financí. „Daň z příjmů právnických osob s výnosem vyšším o 4,3 % odrážela rychlý růst ekonomiky i dopady zavedení elektronické evidence tržeb,“ píše za ministerstvo Michal Žurovec s odkazem na údaje Českého statistického úřadu.

Hospodaření kraje vnímá kladně také společnost Moody’s, u které si kraj nechává zpracovávat hodnocení. Ze závěrů společnosti vyplývá, že Moravskoslezský kraj představuje z finančního hlediska stabilní celek. To je důležité při jednáních s věřiteli nebo při čerpání dotací. Současná úroveň kraje je A2, což systém společnosti definuje jako „silnou schopnost splácet krátkodobé finanční závazky“.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace