53. ročník AFO se ponese ve znamení vody, má být největší a nejlepší

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Plakát k letošnímu ročníku festivalu AFO
Plakát k letošnímu ročníku festivalu AFO Zdroj: www.afo.cz
Olomouc - Šest dní nabitých vědou a poznáním, rekordní počet přihlášených snímků, 59 dokumentů, bezpočet diskuzí a přednášek. I takto lze velmi jednoduše přiblížit letošní ročník filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO). Hlavním tématem, které bude festival provázet, jsou oceány a jejich záchrana. Na své si však ve dnech 24. až 29. dubna jistě přijdou i další, AFO jako každý rok nabídne snímky z nejširšího spektra.

Tvůrci pro letošek vybrali deset programových sekcí. Tou hlavní je problém záchrany světových oceánů, což se ukazuje i na oficiálním plakátu akce, který vznikl pod vodou. Důvodem je mimo jiné jejich stálé znečišťování, okyselování, hromadné vymírání druhů či přelidnění na březích. Snímky s touto tematikou se zaměřují na výzkum stavu oceánů, jejich budoucnost a také na to, co mohou lidé pro jejich záchranu dělat.

Další oblastí bude téma závislosti, a to nejen ve smyslu závislostí jedinců na návykových látkách, ale také v souvislosti s důležitostí ropy či elektřiny pro lidstvo. Pro zájemce o přírodu jsou připraveny filmy o vulkánech, zvláště o jejich současném stavu, nebo o ohrožení žraloků, kterých denně zabjí přes jedenáct tisíc. Mezi zbylé programové sekce patří: život online, alkohol, věda v módě, ženy v disentu, konsent a dohnání k šílenství.

Výběr ze čtyř tisíc snímků

Největší zájem je očekávaný u osvědčených diváckých hitů Světlo na Zemi, Skrytý oceán 3D nebo biografie bioložky Jane Goodall. První zmiňovaný film je z dílny proslulého britského vědce Davida Attenborougha a zabývá se bioluminiscencí, tedy vyzařováním světla některými zvířaty a organismy.

Každým rokem se z kdysi skromné ideje nabídnout společnosti přehlídku popularizačně-vědeckých filmů stává velkolepější, kvalitnější a známější akce mezinárodního měřítka. Nejen pro Olomoučany je již duben s festivalem úzce spjatý. Důkazem je i rostoucí počet akreditovaných diváků, v letech 2015 – 2017 se jich registrovalo téměř šest tisíc. Dramaturgové vybírali půl roku ty nejlepší snímky, které se plátnech představí. Není se co divit, přihlásilo se jich neskutečných 4 432, což je nejvíc v historii AFO. Z důvodu obrovského nadbytku se dokonce otevře speciální sekce, která nabídne filmy, které se nedostali mezi finálních 59 dokumentů. V mezinárodní soutěži se představí díla z USA, Kanady, Velké Británie, Irska, Austrálie, Francie, Finska a dalších zahraničních zemí.

V pořadí 53. ročník má tedy znovu co nabídnout a sám o sobě tvrdí, že je největší a nejlepší ve své historii. Zájemci se mohou akreditovat už od 24. března a udělat tak první krok ke zhlédnutí letošních filmů. Tím dalším bude přijít na vybraný film včas. Sály totiž bývají rychle zaplněny, protože vstup na všechny snímky je zdarma.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace