Amazonský deštný prales od roku 2021 nebude pro sebe schopný produkovat dostatek srážek

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Dřevorubecké práce v Amazonském deštném pralese
Dřevorubecké práce v Amazonském deštném pralese Zdroj: BBC
Brazílie - Amazonskému deštnému pralesu hrozí zánik. Za dva roky údajně nebude schopen sám sebe zavlažovat, tvrdí přední ekonomka Monica de Bolle.

Následkem stále se zintenzivňujícího odlesňování a politiky brazilského prezidenta Jaira Bolsonara horzí amazonskému pralesu absolutní zničení. Jakmile dosáhne svého limitu a nebude schopen produkovat dostatek deště, změní se na suchou savanu, která uvolní miliony tun uhlíku do atmosféry. Taková masa uhlíku značně urychlí globální oteplování. 

O situaci informovala Monica de Bolle, vedoucí z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku ve Washingtonu DC ve své zprávě.

Zpráva vyvolala pozdvižení mezi klimatology. Někteří z nich byli totiž přesvědčení, že bod zlomu prales překročí až za zhruba 20 let. Ostatní k problému uvádí, že je to přesně odraz nebezpečí, které pro prales znamená globální oteplování a Bolsonaro.

„Pokud Bolsonaro myslí vážně svůj postoj k vývoji amazonského pralesa, bez ohlížení se na udržitelnost a potřeby lesa, tak se tyto věci stanou ještě během jeho mandátu,“ řekla o situaci de Bolle.

Podle Brazilského kosmického výzkumného ústavu (INPE) je odlesnění z letošního srpna o 222% větší, než ze srpna minulého roku.

„Amazonský deštný prales je momentálně odlesněn ze 17 %, takže když počítáte s momentální rychlostí odlesňování, tak vám výjde, že k 25 % se dostaneme za zhruba 20 let. Doufám, že se de Bolle plete. Pokud má pravdu, znamená to konec světa,“ reagoval na Monicu de Bolle jeden z předních brazilských klimatologů Calros Nobre.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace