Beseda s chartistou, koncerty i vydání nové knihy: Šternberk si připomene třicet let od Sametové revoluce

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Šternberk v roce 1989
Šternberk v roce 1989 Zdroj: sternberk.eu
Šternberk - Stejně jako zbytek republiky, i město Šternberk si v rámci výročí uplynutí třiceti let od Sametové revoluce pro své občany připravuje bohatý program. V týdnu od 12. do 17. listopadu tak v několika významných městských budovách lidé mohou společně zavzpomínat či se dozvědět něco nového o události, která se na podzim roku 1989 dotkla životů všech.

Hned první den výročního týdne bude v Informačním centru od 16:00 probíhat beseda s Tomášem Hradílkem, bývalým disidentem, signatářem Charty 77, politikem Občanského fóra a ministrem vnitra. Dále se zúčastní také Martin Štainer, studentský vůdce revoluce v Olomouci a Šternberku a Michal Kalhous, aktivista „sametových“ událostí roku 1989. Role moderátora besedy se ujme docent Pavel Šaradín z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, který se specializuje na stranický systém v České republice.
V dalších dnech bude následovat vernisáž výstavy fotografií nazvaná Šternberk před třiceti lety, kterou si účastníci mohou prohlédnout v Kulturním domě, a několik koncertů. Za návštěvu určitě stojí i filmový maraton krátkometrážních filmů věnovaných předrevolučnímu období, který se odehraje v Expozici času.
Den boje za svobodu a demokracii, tedy samotný 17. listopad, se potom ponese ve znamení hudby. V kostele Zvěstování Panny Marie se bude konat slavnostní varhanní koncert s barokními skladbami, doplněný hrou na violoncello.
Kromě toho by také v polovině listopadu měla vyjít nová kniha o Šternberku s příhodným názvem Šternberk 1989 – 2019. Jejím autorem je šternberský rodák Karel Fiala, který se na sto čtyřiceti čtyřech stranách věnuje kronice města, zajímavým zdejším osobnostem a jeho porevolučnímu vývoji. Kniha je doplněna více než dvěma sty fotografií, na výběr ale měl autor z více než čtyřiceti tisíc kusů, z nichž část pocházela z jeho soukromého archivu. Přestože zpracování a vytřízení takového počtu nebylo jednoduchou záležitostí, Karel Fiala svému dílu věnoval maximální úsilí, protože k jeho rodnému městu ho pojí pevné pouto. „Jsem rodilý Šternberan, jinak bych určitě nemohl dělat knihy o Šternberku. K tomu musí člověka poutat k místu osobní vztah,“ říká Fiala a dodává, že na každé knize se pozná, zda ji autor dělal s láskou. „Knížka musí mít duši,“ říká.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace