Brazílie má novou hlavu státu

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Brazilská vlajka
Brazilská vlajka Zdroj: wikipedia.org
Brazílie - v druhém kole prezidentské volby rozhodli voliči o vítezství Jaira Bolsonara nad Fernandem Haddadem. Kontroverzemi provázené volby tak mají svého vítěze, který do funkce nastoupí 1. ledna.

 

V souboji o post prezidenta Brazílie zvítězil v nedělních volbách Jair Bolsonaro s podporou 55,13 procent voličů, poražený Fernando Haddad měl podporu 44,87 procent. Po zveřejnění výsledků Bolsonaro prohlásil že bude obránce demokracie.

Už od počátku byli oba kandidáti provázeni kontroverzemi. Pravicově orientovaný, 63 let starý, bývalý vojenský důstojník a současný poslanec Bolsonaro, kterému někteří přezdívali „tropický Trump“, k sobě přitáhl pozornost především ostrými výroky na adresu gayů, migrace, potratů a kontroly zbraní. Na začátku září byl při volební kampani pobodán osamělým útočníkem. V nemocnici strávil téměř měsíc a jeho další kampaň tak probíhala z lůžka. Jeho soupeř Haddad, 55 letý bývalý starosta São Paula se stal kandidátem na prezidenta místo Luda di Silvy, který byl prezidentem v období 2003 až 2011. Ten byl však odsouzen k 12 letům vězení za korupci a praní špinavých peněz. Haddad tak nastoupil místo něj. Přesto se objevovaly spekulace, že je pouze loutkou Luda di Silvy. Kandidátem za stranu práce se stal před necelými dvěma měsíci.

V prvním kole si voliči vybírali ze 13 kandidátů. Vzhledem k tomu že ani jeden nepřesáhl hranici 50 procent hlasů, bylo nutné, aby se odehrálo i druhé kolo. Do něj však postoupili pouze první dva s nejvyšším počtem hlasů. První kolo bylo 7. října a největší podporu měl Bolsonaro se 46 procenty hlasů, za kterým se umístil Fernando Haddad s 29 procenty. Na třetím místě skončil Ciro Gomes, který měl podporu 12 procent. V největší ekonomice Jižní Ameriky má možnost volit více než 147 milionů lidí. Minimální věk voliče musí být 16 let. Spolu s novým prezidentem se rozhodlo i o novém viceprezidentovi, kterým se stal Hamilton Mourão.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace