Česká národní banka vydává k stoletému výročí republiky speciální edici mincí

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Vzory dvacetikorunových mincí speciální výroční emise
Vzory dvacetikorunových mincí speciální výroční emise Zdroj: cnb.cz
Česká republika - Od středy si mohou obyvatelé po celé České republice pořídit nové výroční provedení dvacetikoruny. Česká národní banka (ČNB) přišla s tímto nápadem v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československé republiky. Nově tedy na zadní straně mince můžeme vidět Edvarda Beneše, Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Lidé si je mohou zakoupit na pobočkách ČNB.

„Jedná se o nové vzory oběžných mincí s nominální hodnotou 20 Kč. Od klasické mince dvacetikoruny s knížetem Václavem na koni se budou vzory roku 2018 lišit jinou rubovou stranou," sdělila mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Lícní strana mince s českým lvem se tedy nemění a rubová strana má tři varianty. Jsou na ní vyobrazené portréty hlavních tvůrců československého státu - Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. „Do oběhu se tak dostane 200 tisíc kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 tisíc mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu," dodala Fišerová. 

Tyto mince je možné získat pouze výměnou na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. Mince tak nebudou distribuovány smluvními partnery ČNB.  „ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 korun," uvedla Fišerová. Mince s portréty, které jsou vyražené Českou mincovnou jsou zákonnými pěnězi ve své nominální hodnotě a dají se běžně použít k placení za služby a zboží. Mezi další výroční kuriozity, které si ČNB připravila bude vydání zlaté pamětní mince v hodnotě deseti tisíc korun, která byla veřejnosti představena 23. října. Mince pak bude možno spařit na výstavě Pražského hradu od února 2019.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace