Státní závěrečné zkoušky. Ano nebo ne?

Ohodnoťte tento článek
(6 hlasů)
Státnice umí studentům někdy pořádně zavařit
Státnice umí studentům někdy pořádně zavařit Zdroj: em.muni.cz
Institut ekonomických studií (IES) na Karlově univerzitě je zvláštní tím, že jako jedna z mála českých vysokých škol netrápí své studenty státní závěrečnou zkouškou. Studenti zakončí studium pouze obhajobou své diplomové práce. Nejtěžší se tak stávají přijímací zkoušky, jakmile je uchazeč zvládne, má už v podstatě napůl vyhráno.

Je tohle správný přístup? Nechat studenty bez závěrečné zkoušky? Je asi zřejmé, že většina studentů vysokých škol by státnice nejraději se vší chutí zrušila, bohužel nemají v rukou tu správnou páku. I přesto, že je v České republice pár rektorů, kteří by snad byli nakloněni zrušením státnic, spíše převažují názory odporující tomuto návrhu. A vlastně se není čemu divit. Vysoké školy se přes své studenty reprezentují, tudíž je jasné, že nechtějí dát titul jen tak někomu.

Alternativou by se snad mohl stát nápad Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde po nedávném incidentu, kdy jeden student po neúspěšném složení závěrečné zkoušky spáchal sebevraždu, chtějí zavést lehčí státnice. Samozřejmě nic není bez háčku. Nově vytvořený program totiž slibuje mnohem těžší zkoušky v průběhu studia, tím pádem se ještě zúží počet studentů, kteří by nakonec neuspěli při dosahování svého titulu.

Při tomto uvažování trochu tuším, že to by se už studentům moc nemuselo líbit. Na druhou stranu by se tak možná vyřešil problém nadbytku vysokoškolských intelektuálů a úbytku dělníků.

Co se stane, když se člověk nedostane na vysokou, anebo z ní „vyletí.“ Musí jít pracovat, protože živit se musíme každý. Pak si lidé možná více promyslí, zdali na vysokou školu vůbec mají anebo zdali ji chtějí absolvovat. To by mohl být zlom, kdy by se našli tací, jež by obrátili ruku k zlatému řemeslu, kterého je dnes nedostatek. Truhláři, zedníci, tesaři … všech těchto pozic je v České republice nedostatek. Vystudovaných intelektuálů už máme hodně, teď potřebujeme řemeslníky.

A ano přiznám se. Jsem neskutečný pokrytec, když si dovoluji psát tato slova, neboť patřím mezi ty, co chodí na vysokou školu v domnění toho, že neskončí za pásem. Bohužel, stejně tam někdo ale jít musí.

Jak je to tedy? Státnice ano nebo ne?

Závěrečná zkouška má prověřit studenta, zdali je schopný po studiu zvládnout obor, z něhož zkoušku dělá. Tudíž je logické, že se většina vysokých škol myšlence zrušení státnic vyhýbá. Nicméně si myslím, že existují obory, ve kterých by se daly státnice zcela vypustit. Příkladem může být obor žurnalistika, který by měl být zaměřený výhradně na praktickou část. Proč by tedy studenti žurnalistiky nemohli vytvářet namísto závěrečné zkoušky pouze projekt dle svého profesního zaměření?

Každopádně ať už státnice schvalujeme anebo ne, stále tu na většině škol jsou. Takže studentům nezbývá nic jiného než je zvládnout.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace