Čeští učitelé stávkovali kvůli zvýšení platů. Nechápu, proč to dělají, reagoval Babiš

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Učitelská stávka
Učitelská stávka Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Česká republika - Ve středu proběhla celostátní stávka škol jako reakce na vládu, která minulé pondělí schválila vyšší platy. Zvýšení o osm procent potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (ANO).

Školské odbory požadují zvýšení tarifů o deset procent, zatímco Babiš se s Plagou dohodl na zvýšení tarifů o osm procent, o zbylá dvě procenta se pak zvýší odměny. Odbory se proti tomuto rozhodnutí odkázaly na letošní jaro, kdy vláda slíbila svým plánem zvýšení tarifů o celých patnáct procent, nakonec však odbory souhlasily s deseti procenty.

Číselně vyjádřeno, tarifní růst o osm procent tedy představuje přidání od částky 1084 do 3534 korun, a to dle délky praxe a kvalifikace. Pokud by došlo na desetiprocentní přidání tarifů, učitelé by si pak podle školských odborů polepšili částkami pohybujícími se od 2863 do 3733 korun.

Vedení školských odborů v čele s vedoucím Františkem Dobšíkem uvedlo, že podle jejich údajů bylo v den stávky zavřeno 1221 škol, výuka byla omezena u 2743 škol, necelé tři tisíce škol pak vyjádřilo podporu.

Zbytečnost, prohlásil Babiš

„Stávka je zbytečná, my už na ni nebudeme reagovat. Nechápu, proč to odboráři dělají. Otázkou je, kdo za nimi stojí,“ řekl premiér Andrej Babiš. S Babišem souhlasí ministr školství Plaga a ztotožňuje se s jeho vyjádřením. Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů, tvrdí, že počet škol zúčastněných ve stávce není „číslo hozené z okna", a že se postavila více jak polovina škol za požadavky na vyšší nárůst platu. Řekla to na tiskové konferenci školských odborů.

Průměrná mzda dosahovala v prvním čtvrtletí částky 32 466 korun, průměrný učitelský plat pak byl o jedenáct procent vyšší než průměrný plat v ČR, činil 36 226 korun. Odboráři však požadují, aby učitelé pobírali o třicet procent víc, než je celostátní průměrná mzda.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace