Cestujících na železnici stále přibývá

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační foto
Ilustrační foto Zdroj: Julie Šodková
České republika - Za devět měsíců letošního roku hlásí České dráhy (ČD) 133,7 milionu přepravených osob. Za narůstajícím počtem cestujících stojí bezpochyby také zavedení slev pro žáky, studenty a osoby starší 65 let. Jen v září totiž využilo služeb národního doprace více jak 15 milionů cestujících. Celkový meziroční nárust tak aktuálně dosáhl asi dvou procent.

„Až 40 % zákazníků, kteří s námi v září cestovali, totiž využilo právě tyto státní slevy. Na komplexní hodnocení dopadu zavedení nových slev je nicméně ještě brzy, protože teprve v říjnu se plně projeví zahájení akademického roku a cestování vysokoškoláků,“ říká náměstek generálního ředitele pro obchod a člen představenstva ČD Michal Štěpán. Nakolik tedy vzroste počet cestujících díky novému zlevněnému jízdnému zatím není jisté.

Na nárůst cestujících se ČD snaží reagovat zvýšením počtu míst v nejvytíženějších spojích. „Rostoucí počet cestujících v 1. pololetí letošního roku a další nárůst zákazníků letos v září nás vedl k trvalému posílení dálkových vlaků hlavně mezi Prahou a Moravou. Postupně od poloviny září jsme prodloužili nejvytíženější vlaky o další vozy na linkách Ex 1 a Ex 2 z Prahy na Ostravsko a na Valašsko a od poloviny října také na lince R 18 Praha – Luhačovice. Na tyto výkony jsme nasadili v červnu zakoupené moderní vozy z Rakouska,“ upozorňuje Michal Štěpán. Efektivita zvyšování počtu míst zatím není známa. Některé spoje jsou posilovány denně, jiné pouze od pátku do neděle, tedy nejvíce exponované dny. Posilování probíhá i operativně podle počtu místenek, ovšem drtivá většina spojů stále není povinně místenková a tento počet cestujících tak nemusí vůbec odpovídat realitě. 

Slevy pro žáky, studenty a osoby starší 65 let zavedla vláda k 1. září 2018. Vyjmenované skupiny cestujících tak nyní platí pouze čtvrtinu běžné ceny. Tyto slevy aktuálně platí na všech vlacích všech tuzemských dopravců.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace