Čínská sonda míří na odvrácenou stranu Měsíce

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Čínská sonda vyrazila na odvrácenou stranu Měsíce.
Čínská sonda vyrazila na odvrácenou stranu Měsíce. Zdroj: twitter: OneOrbitCDR
Čína – Z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny odstartovala v pátek 7. prosince raketa CZ-3B/G2 se sondou Čchang-e 4. S sebou na palubě má robotické vozítko a tříkilový skleník se semínky na vypěstování zeleniny. Sonda, která dostala název podle bohyně měsíce z čínské mytologie, má přistát i s vozítkem poprvé v historii na odvrácené straně Měsíce ve čtvrtek 3. ledna. Cesta by podle všeho měla trvat dva týdny, ale může se prodloužit i o několik dní.

Robot zahájí výzkum v kráteru Von Kármán

Až Sonda Čchang-e 4 bude poblíž jižního pólu Měsíce, měla by zahájit průzkum. Bude to první sonda, která přistane na odvrácené straně Měsíce a zjistí více informací o samotném kráteru. Von Kármán je nejstarším impaktním kráterem v celé sluneční soustavě. Je možné, že obsahuje vodu a také vzácné izotopy vodíku. To bude po přistání sonda schopná zjistit. „Sonda a robotické vozítko nám umožní zjistit daleko více o utváření a historii Měsíce. Stejně tak si ale budeme moct vyzkoušet řídit misi z jeho druhé strany,“ vysvětlila pro britský deník The Guardian Tamela Macielová z britského Národního vesmírného centra v Leicesteru.

Na palubě sondy se nachází i skleník se semínky na pěstování zeleniny

Číňané chtějí zjistit, jestli lze pěstovat zeleninu v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace. Proto s sebou sonda veze i malý, tříkilový skleník se semínky. „To ještě nikdo nedělal. Bude to mít velký význam,“ uvedl vedoucí vědec čínského měsíčního programu Ou-jang C’-jüan.

Velkou výzvou je pro Číňany rádiová komunikace, protože sonda s robotickým vozítkem přistane v rádiovém stínu. Spojení se Zemí bude sonda navazovat přes satelit jménem Čchüe-čchiao, který byl už v květnu vypuštěný na oběžnou dráhu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace