Studenti diskutovali o občanské aktivitě mladých

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Debata v posluchárně Václava Havla
Debata v posluchárně Václava Havla Zdroj: Matěj Richtr
Studenti z Gymnázia Hejčín uspořádali diskusi pro veřejnost na Filozofické fakultě v posluchárně Václava Havla v pondělí 12. listopadu. Nově zvolený senátor Marek Hilšer přijel do Olomouce na debatu na téma občanská aktivita mladých lidí. Diskuze se měla účastnit i Andrea Procházková, ale nedorazila z důvodu nemoci. Místo ní přišla Kristína Pitoňáková, předsedkyně Politologického klubu Univerzity Palackého v Olomouci. Diskuzi moderovala Karolína Šigurtová a její účast čítala přibližně 30 lidí.

OLOMOUC - Diskutující se shodli na tom, že pokud někdo bude chtít vytvořit nějaký projekt, vždy k sobě najde správné lidi, kteří mu pomohou. Vždy existují lidé aktivní a pasivní. Poté Hilšer uváděl příklad ze svých studentských let. Na lékařské fakultě Karlovy univerzity neměli na toaletách toaletní papír. Se svou kolegyní měsíc obcházeli a kontrovali toalety na fakultě a zaznamenávali jejich vybavenost. S tímto přístupem se jim podařilo změnit některé věci. „Když člověk sedí doma, nevystavuje se vlivům, které ho mohou ovlivnit,“ doplnil Hilšer.

Vysoké nezávislé školy

Dále se debatovalo o vysokých školách. Jistou výhodou je autonomie, nezávislost na státní moci. V tomto je Česká republika výjimečná, jmenování rektorů není závislé na vládě, ale na akademickém senátu, který je částečně tvořený studenty.

Přítomní diskuze se shodli na tom, že základem pro změnu v demokratické společnosti jsou volby. Člověk by měl mluvit se svým okolím a chodit volit. Diskutovalo se například o možnosti zavést povinné volby, jako je tomu například v Belgii či Austrálii. Většina se však shodla na tom, že tudy cesta nevede, že je lepší diskutovat a mluvit s občany. „Demokracie je svoboda, možnost zapojit se do veřejného života, základ je svoboda a možnost rozhodovat…“ uvedl doktor.

Závěrem se Marek Hilšer přiznal, že se dívá na youtubera Kovyho a to při odpovědi na otázku, co si myslí o článku 10 a 13 Evropské směrnice.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Listopad 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace