Dnes svět slaví Mezinárodní den letectví a kosmonautiky. Připomíná první let do vesmíru

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Raketoplán Vostok
Raketoplán Vostok Zdroj: flickr.com
Přesně před 58 lety, právě 12. dubna, lidstvo poprvé vstoupilo do vesmíru. Jurij Gagarin ve vesmírné lodi obletěl planetu Zemi. Od té doby je toto datum známé jako Mezinárodní den letectví a kosmonautiky.

První start vesmírné lodi s lidskou posádkou proběhl 12. dubna 1961 sedm minut po šesté hodině ráno. Tehdy sedmadvacetiletý Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl v lodi Vostok z kosmodromu Bajkonur. Dosažení oběžné dráhy trvalo devět minut. Gagarin měl za úkol jednou obletět Zemi, to mu trvalo hodinu a 48 minut. „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ řekl Gagarin.

Let probíhal bez problémů, první potíže nastaly až při přistání. Přístrojový modul se měl oddělit od velitelského, ve kterém byl Gagarin. Části ale zůstaly spojené kabelem. To způsobilo, že se velitelský modul začal velmi rychle otáčet. Nakonec se kabel přetrhl a mise dále probíhala podle plánu. Gagarin se vystřelil z kabiny a on i modul na zem doletěli na padáku.

Gagarin se stal velmi váženou osobou. Do vesmíru se proto už vícekrát nedostal, i přesto, že o to měl zájem. Proti jeho vůli politická propaganda jeho úspěch využívala. Zemřel 27. března o sedm let později při havárii vojenského letadla.

Přesně po dvaceti letech, opět tedy 12. dubna, se Američanům díky zkušebnímu letu podařilo obletět planetu celkem 37krát.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace