Drtivá porážka Labouristů. Johnson slaví získání většiny v parlamentu

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Zaměstnanci na Downing Street vítají vítěze Borise Johnsona
Zaměstnanci na Downing Street vítají vítěze Borise Johnsona Zdroj: Reuters
Velká Británie – Na základě uspořádáných předčasných voleb britského parlamentu, které se konaly 12. prosince a měly za cíl ukončit brexitový pat, je definitivně rozhodnuto o osudu Velké Británie. Konzervativci v čele s Borisem Johnsonem budou mít v parlamentu po sečtení všech okrsků velkou většinu a tedy možnost dokončit brexit dle svých představ. Předseda opoziční strany Labouristů Jeremy Corbyn zažil nejhorší výsledek za desetiletí a jeho straníci proto volají po jeho rezignaci z funkce. Ve Skotsku značně posílili tamní nacionalisté, požadující nové referendum o nezávislosti.

Po konečném sečtení hlasů ze všech okrsků získali konzervativci 365 z celkových 650 křesel, labouristé 203, Skotská národní strana 48, liberální demokraté 11 a Demokratická strana osm křesel. Zbylých patnáct mandátů si rozdělují ostatní strany. Konzervativci se tak těší z největší většiny od roku 1987, kdy stranu vedla Margaret Thatcherová. „Konzervativní vláda dostala silný nový mandát dokončit brexit a spojit zemi,“ prohlásil Johnson po svém zvolení.

Program Johnsonovy strany byl jednoznačný – odejít z EU k 31.lednu 2020. Uskutečnit své cíle jim má umožnit schválení rozvodové dohody, kterou premiér dojednal s EU. Při své kampani se strategicky zaměřil na tradičně levicový střed a sever země, což se jim dle slov komentátorů BBC značně vyplatilo.

Johnson se po návratu z návštěvy královny nechal slyšet, aby se společnost zastávající postoj pro setrvání v Unii konečně smířila s výsledkem referenda a zameřila se na budování nových dobrých vztahů s kontinentem. „Jsme jeden národ. Konzervativní vláda nebude nikdy ignorovat vaše přání a vztahy vůči ostatním národům. Budeme mít nová partnerství a projekty, s EU budeme dál spolupracovat jako partneři,“ uvedl ve svém projevu.

Labouristé se naopak vzpamatovávají z neočekávaného výsledku, který byl nejhorší za poslední desetiletí. Ztratili své tradiční průmyslové oblasti ve střední a severní Anglii, v nichž lidé volili pro brexit. Například v Blyth valley prohráli poprvé od vytvoření tohoto okrsku v roce 1950.

Na základě překvapujících výsledků volají mnozí straníci po rezignaci předsedy a odklonu od, na britské poměry, radikálně levicového programu. Corbyn, který obhájil svůj mandát, se rozhodl vyhovět veřejnosti a oznámil, že do příštích voleb už stranu nepovede. V nejbližší době mu však křeslo předsedy ještě zůstane, aby mohl moderovat debatu o reflexi výsledku voleb. Hlavní neúspěch své strany vidí Corbyn v tom, že stěžejním tématem voleb byl jednoznačně brexit. Na něj obecně labouristé ani jejich příznivci nemají jednotný názor. V průběhu debat, navrhovali vyjednání nové rozvodové smlouvy se zachováním členství v celní unii s EU a následné referendum o dohodě, načež Corbyn uvedl, že by v referendu zastával neutrální pozici. „Nerad to říkám, ale voliči možná skutečně chtěli dokončit brexit,“ sdělil v BBC vlivný labouristický poslanec John McDonnell.

Úspěch zaznamenala také Skotská národní strana(SNS) pod vedením předsedkyně a skotské premiérky Nicoly Sturgeonové. Strana obdržela celkem 48 mandátů, tedy o třináct více než doosud. Experti proto predikují možnou snahu o znovuprosazení referenda o nezávislosti Skotska. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace