Evropská unie podněcuje společný obranný plán

Ohodnoťte tento článek
(2 hlasů)
Litevští vojáci během cvičení
Litevští vojáci během cvičení Zdroj: http://kam.lt/lt/titulinis_1220.html
Brusel - Většina členských států Evropské unie se 13. listopadu připojila k plánu užší obranné spolupráce. Jedná se o plán stálé strukturované vojenské spolupráce (PESCO) na podporu svých obranných rozpočtů a společných schopností. Státy, které se rozhodly do plánu zapojit, budou usilovat o sladění své obrany, a popřípadě se specializovat tak, aby se schopnostmi vzájemně doplňovaly. Účastníci mají také povinnost podporovat Evropský obranný fond, který by měl po roce 2020 činit 5 miliard eur (zhruba 127 bilionů korun).

Vznik PESCO znamená největší skok v obranné politice EU za poslední desetiletí. Celou dohodu iniciovalo především Německo a Francie, kterým dlouhou dobu oponovalo především Spojené království. Brexit je tudíž rozhodně jedním z faktorů, který PESCO umožnily.  K plánu se z 28 zemí připojilo 23 z nich, mezi nezúčastněné patří kromě Spojené království i Irská republika, Portugalsko, Dánsko a Malta.

Žádná "evropská armáda" ale nevznikne, spolupráce bude pravděpodobně fungovat na podobném principu jako například v NATO. PESCO má zejména podpořit spolupráci jednotlivých evropských armád při nasazení, popřípadě zjednodušit přenesení pod společné vedení v době krize. V samotném rozmístění jednotek bude mít stále poslední slovo stát, kterému dané jednotky přísluší.

"Posilování evropského obranného pilíře je pro ČR prioritou, proto jsme se dnes připojili k zemím, které se budou účastnit Stálé strukturované spolupráce EU v oblasti obrany PESCO. Umožní nám lepší spolupráci při rozvoji schopností a zapojení do konkrétních projektů evropské obrany," vyjádřil se na Twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se dnes jednání v Bruselu účastnil za Českou republiku spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým.

Spolupráce se začne v blízké době odehrávat zejména na základě různých projektů. Jejich podoba ještě není známá, ale počítá se, že započnou již v prosinci tohoto roku.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace