Evropské a japonské sondy vyrazily odhalit tajemství Merkuru

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Srovnání velikosti Merkuru a Země
Srovnání velikosti Merkuru a Země Zdroj: planety.astro.cz
Kourou (Francouzská Guyana) – Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) odstartovala v sobotu 20. října ráno nosná raketa Ariane 5 se dvěma satelity, které čeká sedmiletá pouť na Merkur, nejméně probádanou planetu naší vnitřní sluneční soustavy. Společný projekt ESA a Japonské kosmické agentury (JAXA) nese název BepiColombo. Vědci si od projektu slibují hlavně nové poznatky o tom, jak vznikal planetární systém Slunce.

Dosáhnout Merkuru rozhodně nebude pro sondy lehké. Budou se muset vypořádat s vystavením obrovského žáru a především se silnou gravitací Slunce, dokonce s větší, než kdyby mířily na Pluto. S tou si poradí pomocí gravitačních manévrů - jednou obkrouží Zemi, dvakrát Venuši a nakonec oběhnou šestkrát Merkur. Vzdálenost až devíti trilionů kilometrů urazí v prosinci 2025, pak se oddělí a začnou Merkur zkoumat na vlastních, odlišných oběžných drahách. Žádná z nich nemá přistávat na povrchu planety.

Přístroj ESA Mercury Planetary Orbiter se zaměří na mapování složení planety a na získání jejího kompletního trojrozměrného obrazu, zatímco zařízení JAXA Mercury Magnetospheric Orbiter bude měřit magnetismus planety. Obě sondy čeká i společný úkol – budou také shromažďovat údaje o proudu částic vycházejících ze Slunce. Jsou vybavené celkem 16 měřící zařízeními.

Jedná se teprve o třetí misi na Merkur a celkově první, která není v režii NASA, pod jejíž záštitou navštívily sondy nejmenší planetu sluneční soustavy v roce 1975 a mezi léty 2011 a 2015.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace