Festival muzejních nocí 2015 letos zvolil téma „Muzea pro udržitelnou společnost“ ohlížející se po soužití člověka s přírodou

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Olomouc - Festival muzejních nocí umožní zájemcům zhlédnout výstavy i v nočních hodinách. Akce se snaží nalákat veřejnost na své exponáty, doprovodný program a kulturní zážitky. Již jedenáctý ročník proběhne od 15. května do 13. června 2015.

 Od roku 1977 se ve světě slaví Mezinárodní den muzeí. V Česku je spřízněn s Festivalem muzejních nocí. Oficiálně je svátek stanoven na 18. května, ale akce pro návštěvníky mohou probíhat klidně i celý týden či měsíc. Heslo zní „ Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“. První muzejní noc u nás proběhla v roce 2004 v Praze i Brně zároveň. Díky oblibě a úspěchu se postupem času začaly přidávat další instituce. Dnes se pořádají pravidelně po celé České republice a mají statisíce návštěvníků.

Letošní ročník přišel s tématem „Muzea pro udržitelnou společnost“. Chce poukázat na problematiku moderní společnosti, jejího rychlého tempa, které přestává brát ohled na přírodu. Rádo by do společnosti vneslo myšlenku na zpomalení přinášející nový a lepší vhled na skutečnost, že jsme součástí přírody, kterou nesmíme zanedbávat. Muzea, případně galerie jsou obecně vnímána jako instituce sloužící ke vzdělání a rozvoji společnosti. Proto se od nich nepochybně očekává, že zaujmou postoj k problému a budou stát vpředu novému proudu myšlení a konání.

„Muzea jsou edukátory a mediátory v oblasti kultury, jako taková přijímají narůstající odpovědnost za udržitelný rozvoj, přispívají do diskuse o jeho významu, definování a uvádějí ho do praxe. Muzea musí být schopná dostát své role ochránce kulturního dědictví i ve světě se stále křehčím ekosystémem, politickou nestabilitou a dalšími výzvami, se kterými se lidstvo neustále potýká. Muzea prostřednictvím svých edukačních a výstavních aktivit by měla usilovat o spoluutváření udržitelné společnosti. Musíme dělat všechno, co umíme, aby muzea byla společností přijímána jako jeden z lídrů směřující vývoj společnosti udržitelným směrem,“ říká předseda Mezinárodní rady muzeí Hans-Martin Hinz k tématu.

Olomoucká páteční noc začíná kolem 18 hodin. 15. května se jí účastní se svým programem například Vlastivědné muzeum v Olomouci, Divadlo Hudby, Muzeum moderního umění nebo Arcidiecézní muzeum a mnoha dalších.

 

Zdroj obrázku: http://www.cz-museums.cz/UserFiles/file/2015/FMN/festival-muzejnich-noci-2015.jpg

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Prosinec 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace