Filozofie Indie v Nové Akropoli

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Přednáška s názvem Poznej sám sebe dle filozofie Indie se konala ve středu od 18 hodin v Nové Akropoli na Laffayetově ulici.

Jde o první část přednáškového cyklu Žít bez ohraničení a toto heslo přednášejícímu posloužilo i jako odrazový můstek výkladu. Začal popisovat limity, které před člověka staví okolí, a především ty, které vychází z nitra lidské duše. Ještě předtím udělal Nové Akropoli náležitou reklamu v podobě hlavních cílů organizace, její historie a zásluh.

Přednáška se dál ubírala vysvětlením pojmů Dharma a Karma a drobným přehledem o původu indické kultury a filozofie. Poté došlo na popis véd, indických náboženských textů, a Budhova textu Dhammapadam. Probrány byly i další teoretické koncepty, jako reinkarnace nebo indický pohled na lidskou bytost.

Po patnáctiminutové přestávce přednáška pokračovala podnětnými nápady, jak zařadit indické myšlení do běžného života, a vyvrácením mylného chápání termínu Karma západní kulturou. Přednášející se následně zamyslel, jak pomocí ní tvořit z běžných životních zážitků užitečné zkušenosti. Výklad byl zakončen několika citáty z Dhammapadamu.

Navzdory poměrně problematické pověsti Nové Akropole měla přednáška slušnou úroveň – nedošlo k žádné nehoráznosti ani po formální, ani po obsahové stránce. Zarážející byl snad jen fakt, že se přednášející nepředstavil, a jeho jméno nebylo k nalezení ani na propagačních materiálech. Další část cyklu s názvem Ovládání emocí dle filozofie stoiků se koná příští středu, opět od 18 hodin. Vstupné: 60 Kč (studenti a důchodci 40 Kč).

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace