Írán rozšiřuje jaderný komplex Natanz na obohacování uranu

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Satelitní snímek jaderného komplexu Natanz
Satelitní snímek jaderného komplexu Natanz Zdroj: MAXAR TECHNOLOGIES/REUTERS
Teherán - Íránský jaderný komplex Natanz se podle nejnovějších satelitních snímků přesouvá do podzemí. Komplex slouží především k obohacování uranu na vojenské využití. Teherán se rozhodl přesunout některé důležité části továrny do podzemí, aby zamezil pozorování ze satelitů a omezil hrozbu leteckých úderů izraelských sil, které již několikrát ohrozily íránská jaderná zařízení. 

Na Írán dopadají přísné ekonomické sankce za nedodržování jaderné dohody, kterou v roce 2015 podepsal s pěti světovými mocnostmi. Prezident Spojených států Donald Trump tuto smlouvu vypověděl v roce 2018 s tím, že Írán neplní závazky dané dohodou a stále pracuje na obohacování uranu. Írán na to zareagoval zvýšením úsilí a rozšířením kapacit komplexů Natanz a Fordow. V zásadě se takto situace vrací před rok 2015. 

Ředitel Mezinárodní organizace pro atomovou energii Rafael Grossi uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters, že navrácení k původnímu stavu  je de facto nemožné, protože dohoda byla mnohokrát z více stran porušena. „Je nutné najít novém řešení, odpovídající nastalé situaci," dále uvedl Grossi. Íránská strana však odmítá nová jednání v rámci i mimo dohodu. Situace však stále není tak kritická jako před podepsáním dohody, kdy Írán disponoval až osmi tunami obohaceného vojenského uranu, přičemž nyní je to pouze 2,5 tuny.

Jaderná dohoda s Íránem měla být průlomovým bodem pro oteplováním vztahů se Západem. Kvůli odstoupení USA od dohody se něco takového stalo nemyslitelným. Mezi další velké kritiky íránského jaderného programu patří i Velká Británie, která i přes podepásní dohody má uvalené ekonomické sankce na Írán, podobně jako USA.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Leden 2021 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace