Íránský prezident označil Izrael za rakovinný nádor

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání Zdroj: Wikimedia Commons
Írán - Prezident Íránské islámské republiky Hasan Rúhání v sobotu 24. listopadu nazval Izrael rakovinným nádorem vytvořeným západními zeměmi. Podle něj jde o satelitní stát zemí západu, které chtějí na Blízkém východě prosazovat své vlastní zájmy.

Kritika Izraele mnohdy vyhrocenou rétorikou je pro vůdce blízkovýchodních států typická, podobně hovořil i Rúháního předchůdce Mahmúd Ahmadínežád. Rúhání se však až doposud ostrým slovům vůči Izraeli vyhýbal. To se změnilo na letošním ročníku každoroční konference o islámské jednotě, která se koná v Teheránu a kde Rúhání promluvil proti Izraeli. Během svého projevu Rúhání také řekl, že se USA snaží pěstovat si úzké vztahy s dalšími muslimskými zeměmi v oblasti, aby mohly lépe chránit Izrael. To byla narážka na Saúdskou Arábii, která vyznává sunnitskou verzi islámu, a je tak hlavním rivalem šíitského Íránu. Saúdská Arábie se řadí k nejvýznamnějším spojencům Spojených států na Blízkém východě a s Íránem dlouhodobě soupeří o vliv prostřednictvím podpory různých skupin ve státech jako Jemen, Sýrie nebo Irák. Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií jsou dlouhodobě velmi špatné. Před třemi lety obě země zpřetrhaly vzájemné diplomatické styky kvůli napadení saúdskoarabské ambasády v Teheránu. Útočníci tak reagovali na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

K Rúháního výrokům se vyjádřil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Považuje je za urážky, které ukazují zemím po celém světě, proč se musí spojit v otázce vyhlášení sankcí íránskému režimu. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace