Japonský císař Akihito abdikuje

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Císař Akihito
Císař Akihito Zdroj: Zdroj: Wikimedia Commons
Tokio - Po více než 30 letech vlády odstupuje z trůnu japonský císař Akihito. Vládce Země vycházejícího slunce se trůnu vzdává ze zdravotních důvodů. Na svoji abdikaci narážel už v roce 2016, kdy ve veřejném projevu vyjádřil svou touhu vzdát se vlády. Oficiálně odstoupení oznámil dnes v deset hodin dopoledne středoevropského času. Jeho nástupcem se o půlnoci stane korunní princ Naruhito.

Akihito, jehož vládě se přezdívá období Heisei, tedy "všudypřítomný mír", byl mezi svými poddanými oblíbený zejména kvůli svému skromnému stylu a soucitu. S japonským lidem se snažil sblížit například i tím, že jeho manželka císařovna Michiko Shoda nepocházela ze šlechtického rodu, což bylo do té doby pro japonského císaře nemyslitelné.

Ve výročním proslovu na začátku roku císař promluvil o tom, že cítí nesmírnou hrdost nad faktem, že Japonsko se za doby jeho vlády nedostalo do žádného válečného konfliktu. Nezapomněl však zmínit jiné katastrofy, většinou přírodního rázu, které ostrovní stát zasáhly. "Na přírodní katastrofy, které naši zemi sužovaly s ještě větší intenzitou, než jsme zvyklí, na ty se zapomenout nedá. Sesuvy půdy, zemětřesení, tajfuny a další neštěstí vzaly život a domov tolika lidem... Se všemi těmito lidmi nesmírně soucítím," řekl se svém projevu císař.

Japonsko však má nástupnický problém. V pořadí 126. císař Naruhito totiž nemá mužského potomka. Pouze dceru, jejíž právo na trůn v japonském nástupnickém systému neexistuje. Pokud se tedy právo pro císařskou rodinu nezmění, dalším nástupcem bude pravděpodobně Naruhitův mladší bratr Fumihito, případně Fumihitův syn Hisahito.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace