Jednotná jízdenka na železnici bude platit od roku 2020

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační foto
Ilustrační foto Zdroj: Foto autor
Česká republika - Po roce schválila vláda zavedení jednotné jízdenky platné pro všechny osobní železniční dopravce na tuzemských kolejích. Jízdenky by měly začít fungovat v roce 2020. Tento takzvaný Systém jednotného tarifu by měl zjednodušit cestování po liberalizaci železnice, nebude tak už třeba zakupovat jízdné pro každého dopravce zvlášť.

Jednotný tarif by se měl týkat všech vlaků všech železničních dopravců jezdících na tratích dotovaných státem nebo jednotlivými kraji. Vlaky jezdící na komerční riziko železničních dopravců, například mezi Prahou a Ostravou nebudou muset být do tarifu zahrnuty povinně, dopravci se ale mohou rozhodnout zde tento tarif uznávat. Ceny jízdenek národního tarifu by měly být počítány na základě kilometrické vzdálenosti. Nevýhodou těchto jízdenek by tedy bezpochyby mohla být cena. Dopravci jezdící v závazku veřejné služby je sice budou muset uznávat, nic jim ovšem nebrání nabízet vlastní, levnější jízdenky. Dá se očekávat, že vzhledem k vázanosti na kilometrickou trasu budou stejně drahé či dražší než aktuální ceny jízdného dopravců.

Nevýhodou přestupu mezi jednotlivými dopravci tak po odpadutí potřeby vícero jízdenek zůstane jen nejisté přestupování. Aktuálně si přestupy řeší každý dopravce odděleně, v pouze velmi výjimečných případech spolu železniční společnosti spolupracují.

Největší výhodou jednotného tarifu bude zjednodušení cestování pro cestující neorientující se v tuzemských železničních poměrech, například turisty či cestující využívající železniční dopravy minimálně. Pro zkušeného cestovatele zůstane nejspíše nejlepší variantou zůstat u klasických, na dopravce vázaných jízdenek.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Prosinec 2019 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace