Kája je s Bohem

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Karel Gott byl jedinečný zpěvák i jedinečná osobnost
Karel Gott byl jedinečný zpěvák i jedinečná osobnost Zdroj: Profimedia
Praha - V osmdesáti letech zemřela ikona české populární hudby, držitel dvaačtyřiceti Zlatých slavíků Karel Gott.

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ sdělila jeho manželka Ivana Gottová. Zpěvák tak podlehl leukémii, kterou trpěl minimálně od poloviny září, kdy Gott oznámil, že mu zmíněné onemocnění lékaři diagnostikovali. 

Plzeňský rodák Gott už během zaměstnání v ČKD vystupoval jako zpěvák a postupně si vydobyl minimálně středoevropské renomé. Největší ohlas, krom tuzemska, si získal u německých posluchačů mj. díky soutěži Eurovize, kde vystupoval za Rakousko a zpíval v němčině. V roce 1960 odešel ze zaměstnání, aby se mohl plně věnovat profesionálnímu zpěvu. O dva roky později nastoupil do divadla Semafor, kde se jeho kariéra skutečně rozjela. Kávu si osladím, Mistrál, Cesta rájem, Paganini, Lady Carneval, Bum bum bum a Trezor jsou jen některé z jeho více než tisícovky nazpívaných písní. Snažil se také jít s dobou, například když v roce 2013 vystoupil na hudebním festivalu Rock for People.

Aktuálně se obdivovatelé „Božského Káji" scházejí u jeho vily v Praze a pokládají květiny a upomínky k jejímu plotu. Premiér Andrej Babiš řekl pro iDNES.cz, že pro Karla Gotta navrhne vládě státní pohřeb v katedrále svatého Víta, den státního smutku a stažení vlajek na půl žerdi. Vláda také odsouhlasila vystrojení státního pohřbu Karlu Gottovi, pokud s tím bude souhlasit rodina. Podle Lubomíra Zaorálka, ministra kultury, a jeho informací je tomu však rodina nakloněna. Kardinál Dominik Duka pohřeb v katedrále nevyloučil a prezident Zeman prostřednictvím svého mluvčího takový návrh podpořil: „Prezident republiky Miloš Zeman plně podporuje návrh vypravit mistru Karlu Gottovi státní pohřeb v Katedrále a vyhlásit v tento den státní smutek."

Pohřeb proběhne v pátek 11. října. Nejprve se veřejnost bude moct rozloučit s mistrem Gottem na Žofíně, nakonec „pouze" se státními poctami. Neproběhne tak státní pohřeb, který, zdá se, inicioval premiér Babiš. Rodina také požádala pražské arcibiskupství o možnost uspořádání zádušní mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, to jí vyhovělo. Mše proběhne o den později, v sobotu, která bude zároveň dnem státního smutku.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace