Metráždesign hledá východiska

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Změňme pohled na sociálně vyloučené ženy
Změňme pohled na sociálně vyloučené ženy Zdroj: https://metrazdesign.cz/
Ženy, které nepotkal lehký osud, našly své místo a podporu v projektu Metráž, mohou se podílet na tvorbě kvalitních módních i designových produktů a hlavně ´tím získají finanční prostředky. Pro většinu bohužel jediné finanční prostředky. Kvůli státní karanténě jsou nyní jejich příjmy ohroženy.

Metráždesign funguje od roku 2015, kdy vznikla nízkoprahová dílna v Praze a dala si za cíl podpořit ženy, které se ocitli v nelehké životní situaci a svým způsobem v sociální separaci. Během pěti let fungování projektu se v dílně vystřídaly různé ženy s různými příběhy i různými nápady, ve kterých se díky Metráži mohly realizovat. Na oplátku získaly zázemí, zaměstnání i přijetí.

Dílna se snaží najít cestu, jak skloubit udržitelnost a originalitu s důstojností a prosperitou. „Snažíme se vyrábět hezké věci, které lidé opravdu chtějí. A ne že si je koupí ze soucitu,“ podotýká pro časopis Forbes dramaterapeutka Kateřina Jungová, která stojí za vznikem projektu. Spolu s ní se na realizaci podílela i designérka Lucie Kutálková.

Je pro nás klíčová tzv. udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití," tak zní motto projektu na svém webu. Jde o šperky, doplňky i samotné oblečení.

Zuzana, jedna z žen, která se ocitla v tísni našla svoje místo v dílně poté, co prodělala infarkt. Dlouhodobě se léčila a po odchodu z nemocnice, najednou neměla kam se vrátit. Byt po rozvodu přenechala manželovi, bývalý zaměstnavatel za ni po dobu nemoci neplatil pojištění a ona neměla nárok na důchod. Díky sociální pracovnici se dostala do azylového domu a po nějakém čase objevila projekt Metráž, kde teď pracuje třetím rokem, a i díky tomu může bydlet v ubytovně, lépe se stravovat a zkrátka někam patřit, stejně jako další její kolegyně. Jenže přišla epidemie.

ČR vyhlásila stav nouze a všechna opatření vztahující se k tomuto prohlášení všechny nějakým způsobem omezila a možná ještě omezí. Ale co když existují lidé, kteří se jen nezavřou doma, nezapnou televizi nebo rádio, nenakoupí toaletní papír a nezačnou si víc mýt ruce. Co když jejich společenský život závisí na jedné dílně, penězích od sponzorů a jiných lidech, kteří je podpoří koupí něčeho, na čem dlouhou dobu pracovali s nasazením, chutí a láskou k tvoření, bez jistoty zisku.

Stav nouze. To mluví za vše. Získat prostředky k realizaci všech nápadů, udržení dílny v chodu a zabezpečení domácností není jednoduché. Hlavní možností, jak přijít k financím jsou designmarkety, které se, ale v rámci vyhlášení ruší. Dílna tím přijde o většinu příjmů, a protože v lednu a únoru nebyly tržby moc vysoké, hrozí výpadek a přerušení tvorby. Přitom jsou ženy na výdělku závislé.

Není nic snazšího než v současném klidovém režimu rozkliknout jejich e-shop, prohlédnout si rozmanité design kousky a přispět na tento projekt. A pokud zrovna žádné věci nesháníte, ale projekt vás zaujal, přečtěte si více na jejich stránkách. Podpořit je můžete i jinak. Metráž možná není jediný projekt, který se kvůli karanténě dostal do nesnází.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace