Film Nabarvené ptáče získal devět Českých lvů

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Marhoul skromně dodal, že to opravdu nečekal
Marhoul skromně dodal, že to opravdu nečekal Zdroj: Lukáš Oujeský
Praha – Stejně jako každý rok se i letos 7. března neslo pražské Rudolfinum v duchu filmů. Ceny Český lev, které uděluje Česká filmová a televizní akademie, se řadí k nejprestižnějším v Česku. Toto jsou jejich vítězové.

Asi těžko byste hledali film, který za rok 2019 rozpoutal u diváků větší diskuzi než Nabarvené ptáče. Není proto divu, že tento audiovizuální počin získal celkem devět ocenění v různých kategoriích. Václav Marhoul si na jeviště pro křišťálovou sošku přišel hned třikrát, a to za mimořádný počin v oblasti audiovize, za nejlepší film a nejlepší režii. Marhoulem to však nekončilo. Pro Lvy si přišli i Helena Rovná za nejlepší kostýmy nebo Ivo Strangmüller za nejlepší masky. Jana Vlasáka akademie ocenila za nejlepší filmovou scénografii. „Černobílý film je krásný a byl bych rád, kdyby jich vznikalo více, protože náš svět může být často i černobílý,“ pronesl Vladimír Smutný, když si přišel pro sošku za nejlepší kameru. Akademici také neopomněli vyzdvihnout vynikající zvuk a střih v podání Pavla Rejholece a Luďka Hudce.

Celý večer však nebyl jen dramatický. O odlehčení se postarala tragikomedie, kterou česká kina uvedla na podzim minulého roku. Vlastníci obdrželi celkem tři ocenění, včetně nejlepšího ženského hereckého výkonu v hlavní, a poté i ve vedlejší roli pro Terezu Rambu a Kláru Melíškovou. Sošku za nejlepší scénář převzal Jiří Havelka.

Ženskou kategorii tedy zabrali Vlastníci, a pak byla na řadě kategorie mužská. Tu na plné čáře vyhráli Staříci. Hlavní protagonisté, Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se těšili z cen za nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli. Nutno uznat, že název Staříci je poněkud úsměvný, vzhledem k příběhu filmu.

Určitě si ještě pamatujete na Dášu. Hláška „dycky Most“ byla v minulém roce slyšet snad ze všech koutů Česka. Cenu za nejlepší dramatický televizní seriál si tak nemohl odnést nikdo jiný než Petr Kolečko, Jan Prušinovský a Michal Reitler.

V kategorii za nejlepší studentský film zvítězilo krátké animované drama Dcera od Darji Kaščejevové. „V poslední době se mluví o tom, že český animovaný film je v rozkvětu. Jsem moc ráda, že toho mohu být součástí,“ poděkovala třiatřicetiletá rodačka z Tádžikistánu.

Cenu za nejlepší hudbu převzali Ivan Acher a Michal Novinski za doprovod k Hodinářově učni. Nejlepší televizním filmem nebo minisérií se stal Vodník režiséra Viktora Tauše. Nejlepším dokumentárním filmem se stala Dálava.

A Lva za mimořádný přínos české kinematografii si odnesl producent Jaromír Kallista. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Listopad 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace