Na jeden gram zlata musí průměrný Čech pracovat šest hodin

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Cena zlata neustále dramaticky stoupá.
Cena zlata neustále dramaticky stoupá. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/
Před sametovou revolucí v roce 1989 jsme na kuchyňský spotřebič (například lednici) museli pracovat zhruba 37 dní. Dnes na stejnou věc stačí pouhých 72 hodin, tedy tři dny. Obdobné rozdíly bychom mohli uvést i u řady dalších výrobků. Ale snad nejvíc markantní rozdíl najdeme u nejcennějšího kovu, zlata.

Portál zlato.cz přinesl zajímavé srovnání cen zlata v průběhu let. Podle něj jsme v roce 1972 mohli gram třpytivého cenného kovu koupit za odpracování necelé hodiny a půl (při tehdejší průměrné mzdě). Na přelomu tisíciletí už to ale neplatilo, tehdy jsme museli odpracovat minimálně čtyři hodiny. Dnes je cena zlata ještě vyšší, a pokud bychom si chtěli gram zlata pořídit, museli bychom odpracovat téměř šest hodin.

Cena zlata za kilogram dlouhodobě roste, jasným důkazem je pořizovací cena v sedmdesátých letech, která činila zhruba padesát pět tisíc korun. V osmdesátých letech cena vzrostla téměř o sto tisíc korun a v polovině devadesátých let už se pohybovala okolo tří set tisíc korun. Za posledních deset let cena vzrostla zhruba o dvě stě čtyřicet procent z částky 380 tisíc korun na dnešních více než 900 tisíc korun. Meziročně pak cena zlata stoupá o šestnáct procent, což využívají investoři jako výhodnou investici do budoucna, kdy se neočekává, že by cena zlata měla stagnovat.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace