Slovácko žije hodami

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Ratiškovický kroj
Ratiškovický kroj Zdroj: Eliška Kordulová
Slovácko - V tomto chvílemi ponurém podzimním období celé Slovácko ožívá. V září, říjnu a listopadu se každý víkend konají v některé z obcí tradiční hody a nejen krojovaní propukají v hodové veselí.

V srdci Slovácka, tedy v Uherském Hradišti a jeho okolních vesnicích se začíná hodovat už v pátek večer, kde probíhá tzv. „zapalování hodů." Pokračuje v sobotu hodovou mší a průvodem po obci, kdy si chasa v čele s podstárkem, který nese zodpovědnost za celé veselí, vyzvedne nejčastěji dva páry stárků mladších a starších. Nejdříve se vyzvedne stárek a později stárka, která u svého domu předá stárkovi právo a po celou dobu nese dort. Stárci jsou hlavní pár hodů a vedou celou hodovou chasu a hodový průvod.  Poté, co starosta hody povolí, se chasa, která jde převážně v párech, přesouvá do místního kulturního domu. Tam se koná hodová zábava se sólem pro stárky, jejich rodiče a starostu obce. Také se chasa často pochlubí se svým hodovým pásmem, které si pro všechny přítomné a návštěvníky připravila.

Kousek jižněji, v obci Ratíškovice nedaleko Vracova na Hodonínsku, jsou hody na první pohled stejné, ale přesto se liší nejen krojem, ale i formou. Konají se zde každoročně tři hodové zábavy, v pátek beseda u cimbálu, v sobotu diskotéka. Až v neděli propukne hlavní program, tedy průvod pro stárky. Večer se koná hodová zábava a v pondělí se koná dopíjení a dojídání svátečních dobrot, zákusků, koláčků a dortů. Okolí Uherského Hradiště je známé spíše pod pojmem dozvuky hodů, které se tady konají asi měsíc po hodech. V některých obcích formou babských hodů, kdy si dívky a chlapci na zmíněný večer prohodí role a kroje.

Pokud tedy budete mít některý z nadcházejících víkendů čas, nechte se unést pohodovou a veselou hodovou atmosférou a vypravte se na hody do některé ze slováckých vesnic.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Prosinec 2018 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace