Olomoučtí biologové objevili na Borneu novou rostlinu, mohla by zbrzdit kácení místních pralesů

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Hvězdnatka kelabitská
Hvězdnatka kelabitská Zdroj: Martin Dančák, Přírodovědecká fakulta UP
Borneo - Tým biologů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci objevil na třetím největším ostrově světa novou rostlinu, hvězdnatku kelabitskou. Jedná se již o desátý rostlinný druh, který zde olomoučtí biologové nalezli.

Hvězdnatka kelabitská, latinsky thismia kelabitiana, je v mnoha směrech pozoruhodná. „Hvězdnatky kromě toho, že nejsou zelené, mají také zakrnělé listy. Vzhledem k drobnému vzrůstu celé rostliny se vyznačují velkými a často i barevnými květy,“ uvedl Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. To platí i pro hvězdnatku kelabitskou, jejíž květy jsou zářivě žluté a tvarem připomínají lucernu lemovanou třásnitým límečkem. Přestože jsou tyto hvězdnatky vysoké nanejvýš 18 centimetrů a průměr jejich květu nedosahuje ani dvou centimetrů, jsou jejich květy o poznání větší než u ostatních rostlin z Bornea.

Samotný název hvězdnatka kelabitská odkazuje na oblast Kelabitské vysočiny v malajském státě Sarawak obývané národem Kelabitů. „Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova. Přesto i lokalita nově objevené hvězdnatky leží na dřevařské koncesi a jen několik málo kilometrů od nejbližších dřevařských cest,“ doplnil biolog Martin Dančák. Odborníci doufají, že právě objevy výjimečných druhů rostlin mohou další postup místní těžby dřeva v lesích zpomalit nebo dokonce úplně zastavit.

K propagaci ochrany tropických deštných lesů by mohl napomoci i další významný nález olomouckého týmu. Teprve podruhé v historii se jim podařilo znovuobjevit jiný druh hvězdnatky – Thismia neptunis.

Výzkum na Borneu provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z ostatních ústavů už několik let. Studují hlavně rozmanitosti rostlin a bezobratlých živočichů v různých nadmořských výškách. Kromě rostlin objevili také nové druhy pavouků, motýlů či dvoukřídlých.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2019 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace