Přijďte se rozhlédnout po kraji Hané

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Nová rozhledna Kopaninka na Prostějovsku
Nová rozhledna Kopaninka na Prostějovsku Zdroj: olkraj.cz
Olomoucký kraj - Turisty láká do Olomouckého kraje nová vyhlídka. Rozhledna Kopaninka se začala stavět už na jaře roku 2018, ale kvůli nedostatku financí se stavba pozastavila. Slavnostní otevření proběhlo již 8. listopadu, kdy rozhledně požehnal pan farář Zdeněk Fučík z nedalekých Repech. Pro veřejnost se vyhlídka otevřela v neděli 2. prosince.

Výletníci se konečně dočkali dlouho očekávaného otevření rozhledny Kopaninka, která se nachází poblíž obce Repy na Prostějovsku. Drahanská vrchovina má díky tomu svou novou dominantu. Tato stavba měří 22 metrů a aby se návštěvník mohl kochat výhledem do kraje, musí zdolat přesně 83 schodů. Stavba je vyrobená ze smrkových kmenů z Repešského žlebu a má kovové schodiště. Samotnou vyhlídku tvoří jedna plošina umístěná ve výšce osmnácti metrů.

„Z plošiny je vidět nejen do rovin Hané, ale i dále do Polska a na Slovensko. Turisté si za příznivého počasí mohou vychutnat také panoramata Orlických hor, Jeseníků, Beskyd, Hostýnských vrchů, Javorníků či Bílých Karpat,“ podotkl Pavel Horák ze spolku Repechy Crew.

Dílo vzniklo díky místním nadšencům a stavba rozhledny přišla zhruba na 2 350 000 Kč, přičemž kraj přispěl částkou 1 250 000 Kč. Dále pak přispělo ministerstvo pro místní rozvoj částkou 590 000 Kč a město Prostějov 50 000 Kč. V neposlední řadě přispěli i jednotlivci, kteří si mohli koupit jeden z osmdesáti tří schodů, přičemž jeden stál 10 000 Kč. Na každém schodu, který byl takto zakoupen, jsou nyní nerezové tabulky se jmény majitelů. Bohužel také vznikl dluh, který spolek Repechy crew chce splatit z dobrovolného vstupného, z čehož vyplívá, že rozhledna není volně přístupná. Na rozhlednu se lze dostat tak, že si v nedalekém penzionu vypůjčíte klíč. O vznik rozhledny se zasloužil právě majitel tohoto penzionu Břetislav Usnul, kterého napadlo Kopaninku postavit.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace