Papež František svatořečí 4. září Matku Terezu

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Matka Tereza a papež Jan Pavel II.
Matka Tereza a papež Jan Pavel II. Zdroj: Creative Commons
Vatikán – Matku Terezu, katolickou řeholnici, misionářku a nositelku Nobelovy ceny za mír, svatořečí 4. září papež František. Její prohlášení za svatou umožnilo, když loni uznal zázrak nevysvětlitelného uzdravení muže z Brazílie. Vatikán připustil, že nemocnému pomohla modlitba k Matce Tereze.

Zázraky, které patří mezi hlavní podmínky svatořečení, hodnotí komise expertů. Rok po smrti Matky Terezy se měl stát první z nich. Indická žena tehdy přišla do kláštera s velkým nádorem v břiše, který údajně zmizel poté, co se jeptišky modlily k Matce Tereze. Po této události ji blahořečil tehdejší papež Jan Pavel II. Druhý zázrak misionářky komise potvrdila loni v prosinci. Šlo o nevysvětlitelné uzdravení Brazilce, který byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Udravit ho měla modlitba jeho manželky k Matce Tereze.

Matka Tereza se narodila v Indii. Stala se humanitární pracovnicí, filantropkou a zakladatelkou kongregace Misionářek milosrdenství. Měla i řadu odpůrců, kteří kritizovali, že odmítala umírajícím lidem podávat tišící léky na bolest. Patřila k zásadním odpůrkyním antikoncepce, rozvodů a potratů. Za svou humanitární činnost získala několik ocenění, Templetonovu cenu za výzkum a pokrok v duchovní oblasti, Nobelovu cenu za mír či britský Řád Za zásluhy. Zemřela v roce 1997. Indie jí vypravila státní pohřeb.

Svatořečení neboli kanonizace je v křesťanství proces prohlášení člověka za svatého. V katolické církvi probíhá předepsaným procesem, kdy se kandidát prohlásí postupně za Služebníka Božího, Ctihodného, Blahoslaveného a nakonec za svatého.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2019 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace