Pařížská ZOO má novou atrakci: 720 pohlavní blob

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Blob naroubovaný na stromovou kůru
Blob naroubovaný na stromovou kůru Zdroj: MNHN - F.-G. Grandin - Facebook Parc Zoologique de Paris
Paříž - Pohybuje se rychlostí čtyři centimetry za hodinu a navzdory tomu, že nemá mozek je schopný se učit. Jde o jednobuněčný organismus, který je od 16. října k vidění v Pařížské ZOO, o tzv. blob.

Nažloutlá forma života, která nemá oči ani ústa a přesto dokáže najít, pozřít a trávit jídlo fascinuje širokou veřejnost „Blob je živý tvor, který patří mezi taje přírody,“ řekl agentuře Reuters Bruno David, ředitel Muséum national d‘histoire naturelle. „Nemá mozek, a přesto je schopen se učit. A pokud sloučíte dvě kuličky slizu, ta, která umí něco nového, předá své znalosti té druhé,“ dodal David.

Prvok, který patří do kmene hlenky, s názvem vápenka mnohohlavá má také skoro 720 pohlaví. Onen počet pohlaví, jimiž tajemný blob oplývá, ale není tím jediným, co je na něm jedinečné. Pozoruhodné jsou i jeho regenerační schopnosti. Blob se dokáže uzdravit za pouhé dvě minuty poté, co je rozříznut na polovinu. To nedokáže ani žížala, které zbytek těla doroste jedině tehdy, není-li přetržena přesně uprostřed. V takovém případě tedy žížala, narozdíl od bloba, zahyne.

Vědci tento konkrétní blob zpočátku pěstovali v Petriho miskách, krmili ho ovesnými vločkami, což je údajně jeho nejoblíbenější jídlo. Jakmile dosáhl určité velikosti, byl naroubován na stromovou kůru, kterou se v přírodě živí, a poté umístěn do terária, kde si jej návštěvníci mohou aktuálně prohlédnout. „Jeho domovem jsou akátové stromy, dubová kůra a kaštanová kůra. Daří se mu v teplotách mezi 19 a 25 stupni při osmdesátní až stoprocentní vlhkosti,“ říká Marlene Itanová z pařížské zoo. Jeho jedinými „nepřáteli“ jsou světlo a sucho. Když je organismus ohrožen, dokáže hibernovat i několik let.

Blob je však pouze přezdívka. Takto mj. exprezident Václav Klaus nazval model Kaplického knihovny, která se i díky již zmíněnému exprezidentovi nepostavila na Letné. Ve skutečnosti ale blob dostal jméno podle béčkového hororu The Blob z roku 1958. V něm teenager Steve McQueen čelí mimozemské formě života, která absorbuje všechno a všechny, kdo jí stojí v cestě.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace