Prahu letos ANO nezískalo, ale vítěz voleb ve vedení také nebude

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Ilustrační foto
Ilustrační foto Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
Praha – Volby v Praze letos skočily stjeně pro pět největších subjektů. Překvapivě to ale nebylo hnutí ANO. To skončilo až na pátém místě a odsunulo se rovnou do opozice. ODS skončila sice první a má o jedno křeslo navíc na magistrátu, ale ani ji do koalice nikdo nepřizval. 

Během pátku 5. října a soboty 6. října se skoro půlka pražských občanů, konkrétně 46,44 % podle Českého statistického úřadu, dostavila k volbám a vhodila do zapečetěné urny své hlasy. 

Komunální volby v hlavním městě Praha vyhrála nakonec ODS se svými 17,9% hlasů, druzí byli Piráti se 17,1% hlasů. Třetí v pořadí skončilo hnutí Praha Sobě s 16,6% hlasů, těsně za nimi koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL s 16,3% hlasů. Páté se umístilo hnutí ANO, které sice vyhrálo průměrně po celé republice, ale v Praze získalo pouze 15,4% hlasů. Do magistrátu se potom nedostaly známé strany jako SPD Tomia Okamuri, KSČM nebo ČSSD.

Ve večerních hodinách už měly některé strany vítězství jisté, a tak začal kolotoč s vytvářením koalice. Lídři kandidátek si začínali domlouvat schůzky s potenciálními koaličními patrnery. První výstřel šel od hnutí Praha Sobě, která chtěla jednat se Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) hned ten večer a následující den potom s Piráty. „S ODS ani s ANO tvořit koalici nechceme, jak už jsme řekli před volbami“, sdělil Jan Čižiský webu iDNES.cz, lídr kandidátky Praha Sobě. A této koalici je nakloněno i zmíněné hnutí Spojenými silami pro Prahu a Piráti. Vypadá to tedy, že vítězství ODS nebude moc platné a skončí v opozici s hnutím ANO.

Trnem v patě ale zůstává, komu nakonec připadne primátorské křeslo. Všichni lídři stran si totiž stojí za názorem, že křeslo by mělo připadnout právě jim. Jan Čižinský argumentuje, že měl nejvíce preferenčích hlasů, a proto by měl být primátorem právě on. Zdeněk Hřib byl slyšen, že jeho strana měla nejvíce hlasů z celé kolice, z tohoto důvodu prý křeslo náleží jemu. Ale i Jiří Pospíšil by se viděl na tomto místě. Podle něho má nejvíce politických zkušeností on.

Letošní témata volebních programů byla různorodá. Samozřejmě se objevily zmínky o výstavbě metra D, které tu byly už před čtyřmi lety. Překvapily ale návrhy jako znovuzprovoznění tramvajové trati na Václavském náměstí nebo výstavba Chobotnice od architekta Kaplického. Jako už dlouho se také projednávaly modré zóny, jízda MHD zadarmo, výstavba nových parkovišť na krajích Prahy a autobusy v tunelu Blanka.

O Prahu je během voleb vždycky velký boj, jedná se totiž o nejlidnatější město republiky tudíž se do ní investuje i nejvíc peněz. Z tohoto důvodu vedou strany pestré a silné volební kampaně. Lákají voliče extravagantním návrhem mostu, videi na posměch jiných stran nebo jednoduchými sousedskými grilovačkami.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace