Příbor, rodiště Freuda, se stal Historickým městem roku

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Přibor - Historické město 2015
Přibor - Historické město 2015 Zdroj: Dominik Tomášek
Příbor - V konkurenci 14 význačných měst jako jsou Karlovy Vary nebo Boskovice zvítězilo městečko ze severní Moravy. Příbor získal cenu na základě státní dotace, která se uděluje za nejlepší péči o historické památky. Jako odměnu získal jeden milion korun na další péči o tyto objekty.

Cenu za Historické město roku 2015 převzal starosta Bohuslav Majer na Pražském hradě. Potvrzuje, že díky financím státu se v budoucnu opraví další objekty, které to přímo vyžadují. Doufá, že se památky podaří zachovat i pro budoucí generace. Jako další možnost investic nastínil opravu památkově chráněných varhan.

Za loňský rok Příbor investoval do obnovy zahrad kláštera, která trvala přes deset let, 23 miliónů korun. Z programu ministerstva čerpal 440 tisíc korun. Ze svého dal přes 10% městského rozpočtu. Dále dostal dotaci přes osm miliónu korun z operačního programu Moravskoslezsko.

Město Příbor se nachází v předhůří Beskyd, chlubí se výhledem na Hukvaldy a Radhošť. Je jedním z nejstarších měst severní Moravy – má bohatou historii. Nejvýznačnějším rysem města je fakt, že se v něm nachází rodný dům zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Dále se loni podařilo obnovit zahrady piaristické koleje a revitalizovat veřejné plochy včetně městského parku. Město Příbor má městskou památkovou rezervaci od roku 1989. Byť její rozloha 8,5 hektaru patří k těm menším, je na jejím území 55 památek, ve městě pak celkem 64 a dalších dvanáct objektů na své prohlášení za památku ještě čeká.

Historické město roku se vyhlašuje každoročně již dvacet let k příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel – 18. dubna. Příbor se dostal do nejužšího výběru již podruhé. Dalšími finalisty byly například Litoměřice, Luhačovice, Boskovice či Karlovy Vary. V roce 2014 zvítězilo město Cheb. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace