Budoucí maturanti protestovali proti matematice

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Protest proti maturitě z matematiky
Protest proti maturitě z matematiky Zdroj: Martina Jónová
Praha - V pátek 4.10. odpoledne se na pražské Kampě shromáždily davy středoškolských studentů, které spojil jeden cíl – zamezit zavedení povinné maturity z matematiky plánované na jaro 2022. Studenti byli vybaveni transparenty s hesly jako „Maturovat z něčeho, co nás nikdo nenaučí? To by neklaplo.“ Na podiu na Malostranském náměstí představilo svůj pohled na tuto záležitot mnoho odborníků. V hojném zastoupení se protestující dostavili i před Ministerstvo školství za tajemníkem vlády.

Po úvodním slovu na Malostranském náměstí před budovou Poslanecké sněmovny se zástup demonstrantů přesunul před ministerstvo školství, kde došlo k předání petice. Z úst odhodlaných studentů cestou centrem Prahy zaznívala hesla jako „Nechte volbu na studentech“, „Svobodná maturita“, „Než povinná matika, kvalitnější výuka.“ Petici si převzal státní tajemník Jindřich Fryč a následně oznámil, že za pár týdnů bude o návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky jednat vláda, ovšem ani to neznamená, že bude opravdu zrušena.

Ministr školství Robert Plaga protestujícím vzkázal: „Zavést v současné době povinnou maturitu z matematiky by bylo hazardování s budoucností mnoha středoškoláků. Mé rozhodnutí zanechat současný stav, tedy že si student může vybrat mezi cizím jazykem a matematikou, mi přijde rozumné a je navíc podloženo analýzou výsledků maturitních zkoušek z matematiky. Nejdřív se musíme naučit matematiku učit, až poté je možné ji testovat formou maturitní zkoušky. Mým cílem je zkvalitnit vyučování tohoto předmětu tak, aby si ho v budoucnu vybralo dobrovolně více studentů, než tomu bylo doposud.“ 2 copy copy copy

I přes to, že současný ministr školství je proti povinné maturitě z matematiky, o jejím zrušení musí ještě hlasovat vláda, poslanecká sněmovna, senát, a nakonec nesmí chybět podpis prezidenta.

Tento protest zastřešovala a pořádala Česká středoškolská unie, tedy organizace středoškoláků, kteří se šestým rokem snaží měnit školství k lepšímu. Právě tato organizace vytvořila petici, která má v současné době přes tři a půl tisíce podpisů, pozvala odborníky, kteří na protestu sdělili své názory na zavedení povinné maturity z matematiky a šířily povědomí o fungování a nedostatcích českého školského systému.

Hlavní argumentem proti povinné maturitě z matematiky, který při proslovech na Malostranském náměstí zazníval opakovaně, přicházel ze strany studentů humanitních a společenskovědních oborů. Ti by totiž látku potřebnou k maturitě po jejím složení již  nikdy více nevyužili. Další výtkou je, že pokud by se matematika stala povinností pro každého, okruh učiva by se zúžil pouze na přípravu k testům, která nemá s rozvojem logického myšlení nic společného. Další stížnosti a prosby o změnu byly směřovány přímo na kvalitu a způsob výuky, která by měl být podle řečníků radikálně změněna k lepšímu.

Další krok České středoškolské unie bude požadovat schůzku s premiérem. Jeho podporu si žádají zejména v oblasti zkvalitnění výuky. Kromě toho si v závěru protestu vytyčili další cíl, zrušení státních maturit kvůli stejně vysokým požadavkům na studenty napříč všemi středními školami. Různé střední školy mají jinak koncipovanou a uzpůsobenou výukou, a proto, podle slov zástupců  České středoškolské unie, není možné podrobovat studenty stejné zkoušce.

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace