Rumunským prezidentem se opět stal Klaus Iohannis

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Klaus Iohannis
Klaus Iohannis Zdroj: https://commons.wikimedia.org
Bukurešť - Stávající prezident Klaus Iohannis obhájil svůj mandát hlavy státu. Centristický politik v druhém kole porazil sociální demokratku Vioricu Dancilaovou, když získal 63,2 procent hlasů. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které v pondělí zveřejnila ústřední volební komise.

 Favorizovaný Iohannis vyhrál před dvěma týdny první kolo voleb. Nepodařilo se mu ale získat nadpoloviční většinu, když mu svůj hlas odevzdalo 37,8 procent voličů. K volebním urnám se tehdy celkově dostavilo pouhých 48 procent voličů.

Bývalá premiérka Dancialová získala 36,8 procent hlasů. Iohannis, kandidát Národní liberální strany (PNL), se vítězem prohlásil už v neděli po zveřejnění prvních odhadů. V projevu pak řekl, že uspělo "moderní, evropské a normální" Rumunsko. 

Stávající prezident je považován za ochránce principů právního státu. Šedesátiletý Iohannis, etnický Němec a starosta města Sibiu, pomohl zajistit konání referenda, v němž se vloni v květnu velká část rumunského obyvatelstva vyslovila proti kontroverzním opatřením sociálnědemokratické vlády v oblasti justice což vyvolalo obavy o zachování principů právního státu v této bývalé komunistické zemi.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace