Slůvko ÁÁÁCh nemusíte jenom křičet, v opavském Domě umění ho můžete i vidět

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Plakát ÁÁÁch se stal dominantou výstavy
Plakát ÁÁÁch se stal dominantou výstavy Zdroj: webové stránky opavského Domu umění
Opava - Přes dvě stě filmových výtvarných plakátů je k vidění v rámci výstavy ÁÁÁCH v opavském Domě umění. Všechny plakáty pocházejí z doby Československa a návštěvníci mezi nimi najdou kousky od významných českých umělců. Celá výstava potrvá až do 16. června a zájemci ji mohou navštívit od úterý do neděle v čase od 10 hod. do 18 hod.

Mezi dominantu výstavy se řadí plakát s názvem ÁÁÁch, podle kterého se celá akce jmenuje. Za zmínku ale také stojí i další kousky, které vyobrazují slavné tituly, jako jsou Perličky na dně nebo Něžná. "Součástí výstavy jsou například i plakáty na dva ze tří českých Oscarových filmů - Obchod na korze a Ostře sledované vlaky,“ doplňuje pro Týden.cz mluvčí Opavské kulturní organizace Petra Špornová. Mezi slavnými autorskými jmény najdeme Jiřího Šlitra, Káju Saudka, Adolfa Borna a další. Zajímavostí je, že expozice obsahuje i pracovní verzi neschváleného plakátu na Ptáky od Alfreda Hitchcocka.

I když expozice představuje jen díla z 60. a 70 let minulého století, má gigantický rozmach. Ve třech patrech se nachází přes dvě stě plakátů ve formátu A1. Navíc každé patro je jinak zaměřené. „Profily jednotlivých výtvarníků naleznete v přízemí. V prvním patře se představí plakáty k slavné Československé nové vlně a plakáty k Československým kultovním filmům. Druhé patro tvoří plakáty k zahraničním filmům, které uvedla československá kina v 60. a 70. letech,“ upřesňuje kurátor výstavy Pavel Rajčan. Všechny kousky pocházejí z filmové galanterie Terryho ponožky.

„V tehdejším Československu vládla specifická atmosféra, kdy takřka neexistovala komerční reklama ani trh, a tak vznikaly filmové plakáty naprosto odlišné od soudobé tvorby, jež existovala v ostatních zemích Evropy s výjimkou Polska,“ osvětluje kurátor ojedinělost československých plakátů.

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace