Je doping tajnou zbraní vítězů?

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Doping zárukou úspěchu, nebo ne?
Doping zárukou úspěchu, nebo ne? Zdroj: Profimedia.cz
Doping – téma, které hýbe světem sportu. V souvislosti s probíhajícím mistrovstvím světa v klasickém lyžování se objevují kauzy ohledně užívání zakázaných látek sportovci. Případů přibývá. Jedná se tedy o kvalitní práci „antidopingovky“, nebo se zvětšuje množství těch, kteří pro vítězství udělají cokoliv?

V Německém Erfurtu a Rakouském Seefeldu začal lov na nečestné reprezentanty. Policie na mistrovství světa v klasickém lyžování v Rakouském Seefeldu zjistila u pěti sportovců doping. Tato skupina měla za peníze pomáhat dalším sportovcům s dopingem. Jednalo se o dva Rakušany (Dominik Baldauf, Max Hauke), dva Estonce (Andreas Veerpalu, Karel Tammjarv) a jednoho kazašského sportovce (Alexej Poltoranin). Při akci policie zadržela i týmového sportovního lékaře Marka Schmidta, který měl s dopingem pomáhat. Jednalo se o transfuze vlastní krve, proto také celá akce dostala název "pouštění žilou".

Mají útrum

Sportovci do následujících závodů nenastoupili a místo toho čekají ve vazební věznici na rozsudek, kterým muže být až tři roky vězení za podvod.

Stefan Denif nebo Georg Preidler, rakouští cyklisté, se nedlouho po kauze lyžařů taktéž přiznali ke krevnímu dopingu.

Zatím posledním zadrženým byl Johannes Dür, běžec na lyžích a klíčový svědek. Už v roce 2014 byl na Olympijských hrách v Soči vyloučený kvůli dopingové aféře. V současné době, díky výpovědi pro film Touha po zlatu – pád do dopingové pasti německé televize ARD pomohl rozbít dopingovou síť. Přesto je součásti dopingové kauzy a bude nadále vyšetřovaný na svobodě.

Šéf českého svazu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Jiří Hamza, chce navrhnout, aby se v Česku bral doping jako trestný čin a tím ukončil uživateli zakázaných látek jeho sportovní kariéru.

Doping tady vždycky byl

Doping se stává čím dál tím větším problémem. Lidé se vždycky snažili ulehčit si práci a dosáhnout maximálních výsledků, a tak historie dopingu sahá až do daleké minulosti. Předtím lidé užívali především přírodní podpůrné látky – víno, fíky, halucinogenní houby, alkohol. Poprvé začali s dopingem experimentovat již v polovině 19. století. K podpoření výkonu užívali opium, heroin, kokain, strychnin, kofein, alkohol a další. Látky mezi sebou míchali, aby vytvořili co nejlepší koktejl pro maximální úspěchy. Začátky dopingu nejvíce prosazovali především cyklisté. V roce 1986 připravila velká dávka strychninu o život cyklistu Artura Lintona. Od 50. let se vývoj posunul a k lepším výsledkům sportovců napomohly nové látky jako efedrin, nikotin nebo třeba amfetamin.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace