Topolánek bude kandidovat na prezidenta

Ohodnoťte tento článek
(2 hlasů)
Na Pražský hrad, svěží vánek, vnese Míra Topolánek?
Na Pražský hrad, svěží vánek, vnese Míra Topolánek? Zdroj: Zdroj:commons.wikimedia.org
Česká republika - Bývalý předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek oznámil v neděli kandidaturu na prezidenta. Učinil tak dva dny před konečným možným termínem pro oznámení kandidatury. Ač měl čas na sběr podpisů minimální, podařilo se mu získat potřebnou podporu deseti senátorů.

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy," uvedl pro Blesk Topolánek.

Topolánek ale nechtěl pouze podporu poslanců z ODS, nýbrž usiloval o zisk podpory průřezové a to od senátorů. Nechce být kandidátem žádné politické strany. Sám předseda ODS Petr Fiala se ale zatím pro podporu Topolánka nevyjádřil. „Do prezidentské volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničně-politickým rozhledem. Je zřejmé, že jde o vážného kandidáta. Už mnohokrát jsem řekl, že ODS si přeje výměnu na Pražském hradě a i povolební události ukazují, jak je to důležité. Oficiální pozici k prezidentské volbě představíme na počátku příštího týdne," uvedl Fiala pro Lidové noviny.

Miroslav Kalousek (TOP 09) vyslovil Topolánkovi podporu. „Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady Evropské unie, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají," řekl Kalousek ČTK.

Řádnou nominaci doposud předložilo deset kandidátů, včetně Topolánka. Mezi nimi je i současný prezident Miloš Zeman. Za jeho nejvážnější soupeře jsou považování bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček, kterým se podařilo získat potřebných 50 000 podpisů od občanů. Mezi kandidáty, kteří získali podporu u poslanců patří Vratislav Kulhánek (ODA), Jiří Hynek za Realisty a předseda strany Rozumní Petr Hanning. Nominaci od senátorů získal Marek Hilšer, kterému se nepodařilo od občanů nasbírat dostatek podpisů. Dále kandiduje díky senátorské nominaci bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fišer.

Čekalo se také na vyjíádření předsedy SPD Tomia Okamury, zda se bude ucházet o pozici prezidenta. Ten ale tuto možnost v pondělí po jednání s prezidentem Zemanem zamítl.

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace