Turecké prezidentské volby proběhnou již v červnu

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan
Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan Zdroj: http://www.kremlin.ru/events/president/news/49702
Ankara – Předčasné volby v Turecku jsou hotová záležitost. Prezident Recep Tayyip Erdogan z listopadu 2019 přesunul prezidentské i parlamentní volby již na červen tohoto roku. S myšlenkou předčasných voleb přitom v Turecku přišla již dříve pravicová strana, která podporuje současného prezidenta. Ten je ve svém úřadě již od roku 2014, kdy lidé mohli dát svému kandidátovi hlas poprvé v přímé volbě.

„Vývoj v Sýrii a jinde způsobil, že je nutno přejít k novému výkonnému systému, aby bylo možné podniknout kroky k budoucnosti naší země silnějším způsobem," zdůvodnil turecký prezident v živém vysílání své rozhodnutí k předčasným volbám. V loňském roce turečtí občané rozhodli v referendu o rozšíření prezidentkých pravomocí, které se ale projeví až po dalších volbách a mimojiné zahrnují především zrušení postu premiéra a přenesení výkonné moci na hlavu státu.

„Výhody předčasných voleb jsou pro Erdogana jasné: svézt se na vlně nacionalismu po nedávné vojenské ofenzívě proti kurdským stíhačům v Sýrii a zastihnout opozici nepřipravenou," vyjádřil se k předčasným volbám turecký korespondent pro BBC Mark Lowen. Největší hrozbou pro stávajícího prezidenta je Meral Aksenerová se svou nově založenou nacionalistickou stanou Iyi. Ta se oddělila od strany MHP Devleta Bahceliho, aby protestovala jeho alianci s Erdoganem. Akserová plánuje od lidí sesbírat dostatečný počet podpisů a Erdoganovi se v klání o prezidentské křeslo postavit.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace