U Slavkova se opět bojovalo

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Mark Schneider jako Napoleon Bonaparte
Mark Schneider jako Napoleon Bonaparte Zdroj: facebook.com/ProjektAusterlitz
Slavkov u Brna - Studené počasí ani letos nezastavilo rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších bitev 19. století. Ve Slavkově u Brna se ostatně jako každým rokem pořádala bitva tří císařů. Letošního ročníku se zúčastnilo přes 1000 „vojáků" z 16 zemí a okolo 12 000 návštěvníků.

Roli vítězného Napoleona ztvárnil americký herec Mark Schneider, který je nejvyhledávanějším hercem pro roli francouzského císaře. Mezi hosty byl také francouzský generál Herve Gobilliard, prezident společnosti držitelů Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání, které pochází právě od Napoleona samotného. Generál byl rekonstrukcí nadšen, prý ji nikdy takhle naživo neviděl, pouze se o ní učil.
Rekonstrukci opět pořádá sdružení Austerlitz, která má po sedmadvaceti letech již mnoho zkušeností. Sdružení díky tomu má respektované postavení ve Středoevropské napoleonské společnosti, potíže se sháněním financí však podle Miroslava Jandory ze sdružení Austerlitz stále zůstávají. Letošní 212. výročí se dokonce neslo v podobném počasí jako skutečná bitva: chladno a sněhový poprašek, který proměnil půdu v blátoviště.

Skutečná bitva tří císařů se odehrála 3. prosince 1805. Stanuli v ní proti sobě francouzský císař Napoleon a rusko-rakouská koalice v čele s carem Alexandrem I. a císařem Františkem I. Přečíslená francouzská vojska tehdy díky skvělé taktice bitvu s převahou vyhrála a významně tak zamíchala mapou Evropy. Bitva se dodnes dává za příklad vojevůdcovského umění.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace