Milada Horáková ožije v českých kinech

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Milada Horáková
Milada Horáková Zdroj: facebook
Česká republika - Začátkem listopadu vstoupí do všech českých kin snímek Milada. Film znikl v české koprodukci a jeho tvůrci se inspirovali osudem a životem doktorky Milady Horákové. 

Historické drama si dává za cíl přiblížit divákům život, osud a smrt této hrdinky, která se řídila svým svědomím, a to i za cenu ohrožení vlastního života a svých blízkých. Koproducentem životopisného příběhu je Seznam.cz, takže snímek poběží i na internetové televizi Stream. Práva na film také zakoupila společnost Netflix. To dává tvůrcům šanci, že se příběh Milady Horákové dostane i do amerických a světových kin.

Děj se odehrává v letech 1937 až do 27. června 1950, kdy nechalo komunistické vedení Miladu Horákovou popravit. A to i přes mnoho zaslaných žádostí o udělení milosti například od Alberta Einsteina nebo Winstona Churchilla. Stala se tak obětí justiční vraždy během komunistických procesů v padesátých letech minulého století, za vykonstruované spiknutí a velezradu. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto procesů, ale kvůli své neústupnosti se stala symbolem boje za svobodu a odporu proti totalitě. Začátek děje je situovaný do Prahy. Pojednává o období, kdy Milada pracovala jako právnička na Úřadě sociálních věcí na Pražském magistrátě a její manžel Bohuslav Horák pracoval pro Radiožurnál.

Tvůrci filmu v čele s režisérem Davidem Mrknou se snažili přiblížit osobnost doktorky Horákové širšímu publiku. Také usilovali o co největší autentičnost děje. To dokazuje fakt, že se snímek vyhýbá patosu a zaměřuje se jen na osobní příběh hlavní postavy. Při natáčení byla přítomná i skutečná dcera Milady Horákové, Jana Kánská, žijící ve Washingtonu. Ta tvůrcům poskytla dosud nezveřejněné rodinné fotografie, dokumenty a osobní dopisy a paměti svého otce. Také osmačtyřicetilá herečka Ayelet Zurer izraelského původu, která hraje ústřední roli, má k Čechám blízký vztah. Její matka se zde schovávala v klášteře během druhé světové války. I když se film natáčel bezmála třicet jedna dní, připravoval se téměř deset let. Toto životopisné drama se natáčelo na Šumavě, Sázavě a v Praze na Vinohradské třídě.

Celé filmové dílo vede k zamyšlení nad ještě stále aktuálními tématy, jako jsou moc, naděje či boj za demokracii a svobodu. Česká premiéra proběhne ve čtvrtek 2. listopadu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Únor 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace