O hodinu déle jsme si zřejmě přispali naposledy

Ohodnoťte tento článek
(3 hlasů)
Změna z letního času na zimní
Změna z letního času na zimní Zdroj: http://static.bmhd.cz/data/bmhd-aktuality/img/2011/2011-10-26-zimni_cas.jpg
Česká republika - Tuto neděli, 28. října, jsme opět přešli na takzvaný zimní čas. Ručičky hodin se ve 3 hodiny ráno posunuly o hodinu zpět, tedy na 2 hodiny. Díky tomuto přechodu dřívě svítá, zato nás ale čeká dřívější tma. Tuto změnu jsme nejspíš zaznamenali naposledy.

Už nějakou dobu debatuje Komise s členskými státy EU o přechodu na jednotné, celoroční časové pásmo. Které pásmo zvolí už záleží na domluvě všech států.

„Pro nás jako předsednickou zemi v EU je důležité přednést toto téma k jednání. Ukončení střídání času bude předmětem neformálního zasedání Rady EU ve Štýrském Hradci v pondělí a úterý,“ řekl Právu Sven Wagner z tiskového odboru rakouské vlády. Potvrdil, že Vídeň by upřednostnila zůstat u letního času.

,,Jednoznačně se přikláním k tomu, používat středoevropský čas, který je souměrný ke světlu i tmě, kdy je v pravé poledne skutečně poledne a kolem půloci největší tma. Trvalé zavedení letního času považuju za nesmysl," řekl pro server novinky.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

Slovensko se příklání k zachování zimního času, ale i podle jeho představitelů je nutné, aby se všechny státy EU dohodly. Německo by zase rádo zavedlo čas letní. Pro letní čas je i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Celoroční užívání letního času nám podle Suchana poskytne o dva měsíce delší období, kdy ještě ve 20 hodin bude světlo. „To je to, co jsme si užívali v létě a okolo léta – dlouhé světlé večery. Zároveň nám to ale přidá dvouměsíční období, kdy ještě v 8 hodin ráno bude venku tma nebo šero. Tak se budou například děti v prosinci ráno učit ještě za tmy,“ vysvětlil Suchan.

Lidé většinou 56 procent žádali jen letní čas. Upřednostnili by ho hned v 21 zemích. Opačně to vidí jen Češi, Dánové, Finové, Belgičané, Rumuni, Bulhaři a Nizozemci. Z Čechů podpořilo letní čas necelých 40 procent.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Srpen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace