V Nizozemsku vznikl sebevražedný sarkofág

Ohodnoťte tento článek
(7 hlasů)
Přístroj Sarco
Přístroj Sarco Zdroj: Profimedia.cz
Amsterdam – Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu se návštěvníkům pomocí virtuální reality představil kontroverzní vynález v podobě sebevražedného přístroje, který na pohled vypadá jako futuristický sarkofág.

Tato technologická „vychytávka“ pochází z dílny australského zastánce eutanazie Philipa Nitschkea, o jejíž design se postaral Nizozemec Alexander Bannink. Přístroj nese název Sarco, což je zkratka pro sarkofág, jehož vzhledem je vynález charakteristický. Princip zařízení spočívá v tom, že má člověk možnost zabít se pouhým stisknutí tlačítka. Součástí přístroje je také oddělitelná rakev a bombička dusíku.

Osoba, která chce zemřít, stiskne knoflík a prostor se naplní dusíkem. „Zpočátku bude člověk malátný, ale pak rychle ztratí vědomí a zemře,“ cituje Nitschkeho server listu The Guardian. Jedná se tedy o klidnou a nenásilnou smrt. Z právního hlediska tento kontroverzní vynález řeší problematiku asistované sebevraždy, tedy přítomnost druhé osoby při sebevraždě, která nese trestní odpovědnost.

Autor 3D modelu podotýká, že stisknout knoflík je lepší než skočit pod vlak. „Věřím, že vybrat si, kdy zemřeme, je základním lidským právem, není to jen výsada těžce nemocných,“ řekl Nitschke. „První plně funkční přístroj, jejž lze vyrobit na 3D tiskárně, by měl být k mání do konce roku. To znamená, že každý, kdo si bude chtít Sarco vyrobit, si plánek stáhne do počítače, a pak použije vlastní tiskárnu,“ informuje ČTK.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace